- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 4019
- Dodano: 2021-07-04 / 15:02
- Komentarzy: 3
Barszcz sosnowskiego na terenie Gminy Grodków. Jak go rozpoznać?
(Fot. Straż Miejska w Grodkowie)
Straż Miejska w Grodkowie informuje o ponownym wystąpieniu na terenie Gminy Grodków Barszczu Sosnowskiego. Przebywanie w bliskości barszczu Sosnowskiego stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Warto więc wiedzieć jak wygląda i co zrobić, kiedy okaże się, że mamy z nim styczność.
W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów podczas których może dojść do poparzenia. Mimo, że wszystkie przypadki zauważenia barszczu Sosnowskiego należy zgłaszać służbom, to cały czas zdarzają się miejsca, w których ta parząca rośna beztrosko rośnie. Jak się okazuje - ten groźny gatunek - bardzo łatwo pomylić z inną rośliną, na którą właśnie przypada okres kwitnięcia.
- Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w kontakcie z Barszczem Sosnowskiego, rośliną toksyczną, powodującą u człowieka poparzenie skóry a w skrajnych przypadkach zagrożenie dla życia. Roślina osiąga do 4 m wysokości przy łodydze o średnicy do 12 cm. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną należy dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać kontaktu ze światłem słonecznym - apeluje Straż Miejska w Grodkowie.
Przypadki napotkania tych niebezpiecznych roślin należy zgłaszać do Straży Miejskiej.
Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna, parząca roślina, która występuje na terenie całej Polski. Do Polski przybył aż z Kaukazu i traktowany był do czasu jako roślina pastewna. Po jakimś czasie, ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano w jego uprawy i obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Ponadto coraz częściej podkreśla się podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia populacji tego gatunku w środowisku naturalnym.
Najczęściej barszcz Sosnowskiego można spotkać na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, a także w ogrodach, parkach oraz lasach. Jak podkreśla Główny Instytut Sanitarny - bardzo łatwo go pomylić z innymi roślinami.
- Charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi, jest jedną z największych roślin zielonych, która osiąga wysokość do 4 m, a łodyga ma około 10 cm średnicy. Na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję. Bardzo często jest mylony z koprem lub arcydzięglem - czytamy w komunikacie GIS.
Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.
Oprócz oparzeń związki zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:
- podrażnienia dróg oddechowych,
- nudności,
- wymioty,
- bóle głowy,
- zapalenie spojówek.
Miejsca występowania barszczu Sosnowskiego można sprawdzić na mapie
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
PauloOp23: Napisał postów [3723], status [VIP]
I po ta panika? W Opolu jest tego pełno i jakoś nikt się tym nie interesuje. W wzdłuż bulwaru nad kanałem rosną piękne okazy że o Bolko już nawet nie wspomnę. No ale po co 24Opole by miało o tym pisać Grodków ważniejszy. Pff...