- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 3566
- Dodano: 2021-07-04 / 12:45
- Komentarzy: 10
Brzydki zapach potu - jak sobie z nim poradzić
Aby zwalczyć przyczynę nieprzyjemnego zapachu, który wydziela się z naszego ciała, warto zrozumieć podstawowe procesy dotyczące pracy gruczołów potowych. Istnieje kilka sposób, które mogą pomóc w walce z tą przypadłością. Dolegliwość może również sygnalizować, że niezbędna okaże się konsultacja z lekarzem.
Za zapach odpowiadają bakterie
Ludzki organizm jest wyposażony w dwa rodzaje gruczołów łojowych - ekrynowe, które rozmieszczone są na powierzchni skóry oraz apokrynowe, umieszczone w głębszych warstwach skóry. O ile te pierwsze pozostawiają pot bezwonnym i pełnią funkcję chłodzenia ciała, to drugie już mogą sprawiać niemały kłopot, zwłaszcza osobom, które przebywają w naszym otoczeniu. To wszystko za sprawą zniszczonych komórek, które zostają wydalone z wyniku ich aktywności. Za nieprzyjemną woń odpowiadają bakterie. To właśnie zadaniem jest metabolizowanie potu, którego efektem ubocznym jest przykry zapach.
Podstawą higiena osobista
Miejsca zaciemnione i pozbawione powietrza to siedliska, które bakterie upodobały sobie w sposób szczególny. Dlatego nieprzyjemna woń może unosić się zwłaszcza z okolic pach. Podstawową zasadą w walce z brzydkim zapachem jest higiena osobista. Częste i dokładne mycie pozwoli na bieżąco usuwać przyczynę problemu. Ponadto wskazane jest używanie antyperspirantów i blokerów potu, których składniki ograniczają jego wydzielanie. Ponieważ bakterie lubią osadzać się na włosach, warto też zadbać o regularną depilację pach oraz okolic intymnych. Przestrzeganie tych zasad, na ogół przynosi pożądane efekty.
Dbam o siebie, ale zapach nadal doskwiera
Jeśli odpowiednia higiena i kosmetyki nie wystarczają, istnieje kilka czynników, które również mogą powodować nasilanie się przypadłości lub świadczyć o zaburzeniach organizmu:
- Warto zwrócić uwagę na to, czy stosowana przez nas dieta nie zawiera zbyt wielu ostrych i intensywnych przypraw, które mogą potęgować zapach potu.
- Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, gdyż niewystarczająca ilość wody w organizmie również może być przyczyną nieprzyjemnej woni. Zaleca się wypijanie 2-3 litrów płynów w ciągu dnia.
- Być może odzież, którą nosimy, wykonana jest z nieprzewiewnych tkanin. W takim wypadku warto spróbować zaopatrzyć swoją garderobę w ubrania bawełniane i lniane, zapewniające dobrą wentylację ciała.
- Przykry zapach może być znakiem, że w organizmie zaburzona została gospodarka hormonalna. Warto wykonać badania pod tym kątem, które może zlecić np. ginekolog lub endokrynolog. Można wykonać je również odpłatnie w laboratoriach analiz medycznych.
- Palenie papierosów może zmieniać zapach potu i niekorzystnie wpływać na stan zdrowia, dlatego zawsze rozstanie się z nałogiem przynosi pozytywne efekty.
- Jeśli nieprzyjemna woń potu utrzymuje się, należy skonsultować to z lekarzem rodzinnym. Zdarza się bowiem, że jest to objaw poważniejszych chorób, takich jak: niewydolność nerek lub wątroby, cukrzyca czy zmiany nowotworowe.
News4Media, fot.: iStock
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
liberty: Napisał postów [5509], status [Szycha]
Warto tez pamiętać ze w Polsce jest 3 miliony mieszkań bez łazienek i z wc na kamienicy - taki kraj który jest od 17 lat w Unii a ludzie nie maja jak się myć...