• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1865
    • Dodano: 2021-07-05 / 17:16
    • Komentarzy: 4

    Afrykański pomór świń (ASF) blisko granic województwa opolskiego

    (Fot. wetgiw.gov.pl/)

    Dwa ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryte 21 czerwca br. w województwie łódzkim i wielkopolskim spowodują, że trzy powiaty województwa opolskiego: namysłowski, kluczborski i oleski znajdą się w obszarze zagrożonym wystąpieniem tej choroby.


    Po raz pierwszy zdarza się, że ASF tak bezpośrednio zagraża hodowcom świń i całej branży związanej z produkcją wieprzowiny działających na terenie naszego województwa. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu apeluje do hodowców.

    Umieszczenie danego regionu w obszarach: zapowietrzonym, zagrożonym lub w strefach objętych ograniczeniami handlowymi wiąże się z ogromnymi problemami w prowadzeniu działalności, w szczególności przez wprowadzone zakazy przemieszczania świń i kłopoty ze zbytem. Zwierzęta utrzymywane w gospodarstwach położonych najbliżej czynnych ognisk choroby mogą zostać poddane prewencyjnemu wybiciu.

    Jest to ostatni moment dla hodowców świń powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego na dostosowanie do obowiązujących zasad bioasekuracji, określonych w rozporządzeniu MRiRW.

    Gospodarstwa, w których podczas kontroli ujawnione zostaną uchybienia w tym zakresie, będą obejmowane nakazem likwidacji stada z jednoczesnym zakazem prowadzenia dalszej hodowli. W przypadku wystąpienia ogniska ASF w gospodarstwie niespełniającym obowiązków określonych w ww. rozporządzeniu hodowcy nie przysługuje odszkodowanie za zlikwidowane zwierzęta.

    Szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa epizootycznego ma świadomość hodowców jakimi drogami wirus ASF może wniknąć do gospodarstwa, a może to nastąpić:

    - poprzez wprowadzenie wirusa z zakażonymi świniami, pochodzącymi z niepewnego nielegalnego źródła, często zakupionymi po "okazyjnej cenie",
    - skarmianie świń zlewkami,
    -przeniesienie wirusa do gospodarstwa w sposób mechaniczny przez człowieka na odzieży i obuwiu, które używane było poza chlewnią, szczególnie, jeżeli były to tereny, na które podchodzą dziki, tereny leśne lub inne gospodarstwa utrzymujące świnie; w ten sam sposób wirus może się dostać do gospodarstwa na kołach pojazdów,
    - wirusa w sposób bezpośredni lub pośredni mogą zawlec do chlewni, magazynu z paszami lub ściółką dla świń szkodniki oraz inne zwierzęta, w tym zwierzęta domowe, wnosząc go do gospodarstwa na swoim ciele.

    Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu, w związku z zaistniałą sytuacją, apeluje o rygorystyczne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa biologicznego i wysokiego reżimu sanitarnego w gospodarstwach.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-07-06 16:04:27 [5.173.107.*] id:1615515  
    tippmann: Napisał postów [7799], status [VIP] Reputacja
    grunt że chlew na wiejskiej jest bezpieczny:)))

    Nick:
    Treść:
    2021-07-05 18:16:19 [5.173.49.*] id:1615421  
    KubaXY: Napisał postów [3354], status [Szycha] Reputacja
    Afrykanski pomor swin ASF moglby sie przeistoczyc w Europejski pomor pissowcow EPP

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2021-07-05 18:47:37 [31.60.121.*] id:1615424  
    liberty: Napisał postów [5557], status [Szycha] Reputacja
    Bardziej szkoda świń niż pislamu...
    2021-07-05 17:43:21 [31.60.121.*] id:1615420  
    liberty: Napisał postów [5557], status [Szycha] Reputacja
    Już miliony kurczaków wybili teraz świnie... Jak były przecieki o plandemii i paszportach covidowych już w zeszłym roku to tez wśród nich było coś takiego ze na ten rok będą przerwy w dostawie żywności - wybijanie kurczaków i świń jest tego częścią...

    Nick:
    Treść: