- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2349
- Dodano: 2021-07-10 / 18:41
- Komentarzy: 0
Dzięki wysiłkowi grupy opolskich studentów, lekarze przeprowadzili ratującą życie operację
(Fot. Politechnika Opolska)
- Największa satysfakcja związana jest oczywiście z tym, że pomogliśmy uratować życie - podkreślają studenci, którzy współpracowali z naukowcami nad modelem 3D żyły z guzem w jej wnętrzu. To właśnie dzięki wysiłkowi grupy, lekarze przeprowadzili ratującą życie operację.
W marcu br. informowaliśmy o tym, że naukowcy z Politechniki Opolskiej przy wsparciu grupy studentów i doktorantów opracowali i wydrukowali model 3D żyły z guzem w jej wnętrzu. - Zrobili to doskonale. Rzeczywisty model był nam potrzebny do dokładnego zwizualizowania guza, co pozwoliło prawidłowo zaplanować operację i jej zakres - podkreślał prof. Grzegorz Oszkinis z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.
U przyjętej do szpitala pacjentki stwierdzono obecność dużej, nieprawidłowej struktury wewnątrz serca, która sięgała daleko w dół, wewnątrz dużej żyły, aż na wysokość miednicy. Wstępna diagnoza w tomografii komputerowej wskazywała na zakrzep, ostatecznie okazało się, że jest to nowotwór. Tak duży guz w żyle powodował, że krew nie dopływała w odpowiedniej objętości do serca, przez co pacjentka nie mogła wykonywać najmniejszych wysiłków i miała omdlenia.
Lekarze mieli wątpliwości, co do dokładnej lokalizacji guza w żyle, więc poprosili naukowców Politechniki Opolskiej o opracowanie i wydrukowanie modelu 3D żyły z guzem w jej wnętrzu.
Ze względu na skrajnie krótki czas prac, zdecydowano się na podzielenie zadań i analizę ponad 1500 obrazów TK przez zespół, w skład którego wchodziło pięciu studentów kierunku inżynierii biomedycznej: Anna Wieczorek, Karolina Nowak, Wiktoria Krak, Aleksandra Kawiak, Szymon Nieckarz, dwóch doktorantów: mgr inż. Anna Froń, mgr inż. Mirosław Chyliński oraz dwóch naukowców PO dr inż. Łukasz Nagi, prof. Mirosław Szmajda. Cały zespół przeszedł odpowiednie szkolenie, po czym w ciągu 3 dni (i nocy) wykonał zadanie. Następnie naukowcy - prof. Jarosław Zygarlicki i dr inż. Mariusz Sobol zajęli się wygenerowaniem modelu przestrzennego żyły oraz zmiany patologicznej, za pomocą druku 3 D wydrukowali zarówno nowotwór jak i żyłę. Dzięki wysiłkowi grupy, lekarze przeprowadzili ratującą życie operację.
Teraz studenci otrzymali wyróżnienia za swoją niecodzienną pracę. - To przykład na to, że studia to nie tylko nauka, jest także czas na działanie, wystarczy tylko chcieć, zaangażować się za co wam bardzo serdecznie dziękuję. Mam nadzieję, że współpraca pomiędzy politechniką a USK będzie trwała nadal, a państwo będziecie mieli okazję jeszcze się wykazać - zwróciła się do wyróżnionych dr inż. Ewelina Piotrowska, prodziekan ds. organizacyjnych Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.
- Zespół powstał ad hoc, ale był bardzo entuzjastycznie nastawiony do pracy, połączenie nauki i pracy inżynierskiej przyniosło efekt w postaci zadowolonej pacjentki - podkreśla prof. Mirosław Szmajda.
To właśnie uratowanie zdrowia a nawet życia pacjentki dla studentów jest najważniejszą kwestią. - Współpraca przebiegała online, byliśmy podzieleni w podzespoły, wszyscy włożyli w to serce, bo przecież chodziło o ludzkie życie. Lekarze oczywiście wykonali największe zadanie, ale bardzo cieszmy się, że mogliśmy pomóc - mówi mgr inż. Anna Froń.
- Sama praca w takim zespole to jest to dla nas wielkie wyróżnienie. Oprócz tego widzimy rozwój nauki w rozpoznawaniu nowotworu, sama praca związana z drukiem 3D jest także bardzo ciekawa - zauważa mgr inż. Mirosław Chyliński. - Mieliśmy całą grupę specjalistów, którzy bardzo dokładnie wszystko nam wytłumaczyli, wiedzieliśmy dokładnie, co mamy robić - dodaje Szymon Nieckarz.
Z kolei Karolina Nowak dzięki pracy w zespole, zdecydowała się związać swoją przyszłość właśnie z tomografią. - Właśnie jestem na praktykach w zakładzie diagnostyki obrazowej - informuje.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.