Kiedy dochodziło do rekordowych liczb dziennych zakażeń koronawirusa, coraz więcej szpitali musiało przekształcić się w jednoimienne szpitale zakaźne, a przychodnie POZ zostały zamknięte przed pacjentami. Cały system ochrony zdrowia skoncentrował się na zakażonych SARS-CoV-2. Minął rok od pandemii, obserwujemy coraz mniej zachorowań, a jednak nadal pacjenci niecovidowi mają problem z dostępem do świadczeń zdrowotnych.
W obliczu pandemicznego kryzysu zaczęto dostrzegać potencjał tkwiący w przedstawicielach tzw. medycznych zawodów wspierających. Podczas ubiegłorocznej sesji "Nowe zawody medyczne w systemie ochrony zdrowia" uczestnicy podjęli temat konieczności włączenia do systemu innych zawodów medycznych. Najszybszym na to sposobem są szkoły policealne/ medyczne, gdzie nauka trwa od 2 do 2,5 lat i dana osoba może już wejść na rynek pracy i wspomóc służbę zdrowia.
"Braki kadrowe wśród personelu medycznego wpływają na życie i zdrowie całego społeczeństwa. Zapotrzebowanie na przedstawicieli zawodów medycznych cały czas rośnie. Jako szkoła inwestujemy w nauczycieli specjalistów oraz profesjonalny sprzęt. Od lat szkolimy Techników farmaceutycznych, Techników Sterylizacji medycznej oraz Opiekunów medycznych. Cieszy nas, że prawo idzie w te stronę by umożliwić tym zawodom odciążanie szpitali - mówi Aneta Zarzyka dyrektor oddziału szkoły medycznej TEB Edukacja w Opolu.
- Analizujemy kompetencje poszczególnych zawodów medycznych i tak np. chcielibyśmy część świadczeń, jakie dziś wykonują pielęgniarki, przekazać opiekunom medycznym. - mówiła rok temu była już sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. - Dziś brakuje nam rąk do pracy i wprowadzanie nowych pracowników powinno następować szybko. (...) także my lekarze się rozwijamy, ale potrzebujemy wsparcia w postaci sekretarek medycznych, techników diagnostyki i innych ludzi, którzy będą profesjonalistami na danym odcinku - dodał Piotr Pobrotyn, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
Technik farmaceutyczny o też istotny zawód, taka osoba stoi na pierwszej linii kontaktu z pacjentem, któremu nie tylko wydaje leki, ale też doradza w wyborze zakupu wyrobów medycznych. Tak nawiązuje relację z pacjentem i zdobywa jego zaufanie, które wzrosło szczególnie w covidowej rzeczywistości. Kiedy bezpośredni dostęp do przychodni był ograniczony ze względu na obostrzenia, apteka stała się podstawowym punktem konsultacji w zakresie drobnych problemów zdrowotnych.
Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych, która zakłada uregulowanie wymagań kwalifikacyjnych i dotyczy zawodów takich jak: asystentka dentystyczna, dietetyka, higienistka dentystyczna, logopeda, masażysta, opiekun medyczny, ortoptysta, optometrysta, protetyk słuchu, technik dentystyczny, elektroradiolog, technik farmaceutyczny, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy. Celem regulacji jest zabezpieczenie właściwej jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych wykonywanych przez poszczególne zawody medyczne.
Pandemia wzmocniła pozycję medycznych zawodów wspierających, które stają się konieczne do uzupełnienia braków kadrowych zarówno w publicznych, jak też w prywatnych zakładach opieki zdrowotnej. Podstawą do podjęcia pracy na poszukiwanych stanowiskach jest zdobycie odpowiednich kwalifikacji. Rozwiązaniem są szkoły medyczne / szkoły policelne z wysoką zdawalnością egzaminów zawodowych. Pod tym względem w Opolu wyróżnia się TEB Edukacja, w sesji lato / zima 2020 aż 88% absolwnetów tej szkoły zdało egzaminy zawodowe. To pokazuje, że Szkoły medyczne TEB Edukacja rzetelnie przygotowują kandydatów do pracy w branży medycznej. Warto rozważyć przy wyborze szkoły poza zdawalnością egzaminów także pracownie specjalistyczne oraz sprawdzić opinie o danej placówce lub poznać nauczyciela.
Źródła:
https://mypacjenci.org/pacjenci-w-czasie-pandemii-wyniki-badania/
https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/HCC-Online-postep-w-medycynie-wymusza-wlaczenie-do-systemu-nowych-specjalistow,209071,14.html
https://www.pielegniarki.info.pl/aktualnosci/pani-jozefa-szczurek-zelazko-wypowiada-sie-w-sprawie-sztandarowego-projektu
Szkoły medyczne - Oferta - Szkoły policealne TEB Edukacja - zdobądź zawód przyszłości
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
2021-07-14 10:02:48 [83.22.189.*] id:1616081 chrząszcz: Napisał postów [5441], status [VIP]
do tego warto się przyłożyć do nauki języków obcych np. norweski, albo
przynajmniej angielski lub niemiecki nie zaszkodzi
Pokaż -
Ukryj Odpowiedzi [1]
2021-07-14 12:07:00 [5.173.64.*] id:1616092 tippmann: Napisał postów [7759], status [VIP]
eskimoski też
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
chrząszcz: Napisał postów [5441], status [VIP]
do tego warto się przyłożyć do nauki języków obcych np. norweski, albo przynajmniej angielski lub niemiecki nie zaszkodzi