Rower zamiast samochodu?
Z informacji dostarczanych przez producentów i sprzedawców rowerów wynika, że w Polsce sprzedaje się rocznie ponad milion nowych jednośladów. Ta tendencja trwa od dobrych kilku lat - Polacy ponownie docenili zalety jazdy na rowerze. Coraz częściej zamieniamy samochód na rower i pedałując do pracy, zapewniamy sobie codzienną porcję zdrowej aktywności. Coraz większą popularnością cieszą się trasy i imprezy rowerowe. W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych pojawiły się dedykowane produkty: ubezpieczenie roweru, OC i NNW dla rowerzysty. Z kolei sklepy sportowe oferują całą gamę gadżetów dla miłośników jednośladów. To doskonała wiadomość - ponieważ o tym, jak korzystnie jazda na rowerze wpływa na cały organizm, można napisać nie artykuł, a całą książkę.
Jazda na rowerze odchudza
Czy wiesz, że aby spalić kilogram zbędnego tłuszczu, potrzebujesz wydatkować ok. 9000 kalorii? Godzina jazdy na rowerze w stałym tempie to przeciętnie 400-500 kalorii. Oznacza to, że efekty codziennych wypadów na rower widać będzie po niespełna trzech tygodniach. Musisz tylko pamiętać, aby pedałować ciągle przez godzinę - przez pierwsze 30 minut Twój organizm spala posiadaną energię, dopiero po tym czasie sięga po zapasy.
Zrzucenie zbędnych kilogramów jest również wynikiem przyspieszenia procesów metabolicznych. Regularne wyjścia na rower sprawią, że Twój układ pokarmowy będzie działał wydajniej.
Pedałowanie pomaga dotlenić organizm
Podczas aktywności na świeżym powietrzu do Twojego organizmu trafia najwięcej tlenu. To sprawia, że komórki ciała są lepiej odżywione, a toksyny usunięte szybciej. Dotleniony mózg również zdecydowanie szybciej pracuje, dodatkowo podczas wysiłku wydzielane są endorfiny - hormony szczęścia. Twój organizm pracuje wydajniej i Ty masz zdecydowanie lepsze samopoczucie. To nie wszystko - udowodniono, że jazda na rowerze pomaga utrzymać pułap tlenowy na wysokim poziomie. Jest to wskaźnik, który oznacza maksymalną ilość tlenu, jaką może przyjąć Twój organizm. Po 18. roku życia zdolność przyswajania tlenu spada, chyba że regularnie jeździsz na rowerze. Wówczas mimo upływu lat Twój organizm będzie przyswajał tyle samo tlenu, co za młodu.
Aktywna rehabilitacja
O pozytywnym wpływie jazdy na rowerze na ludzki organizm może świadczyć fakt, że jest ona rekomendowana jako forma rehabilitacji. Osoby po urazach lub z niepełnosprawnościami powinny jeździć na rowerze, aby zadbać o prawidłową ruchomość stawów i wzmacniać mięśnie.
Jazda na rowerze zalecana jest również osobom cierpiącym na choroby układu sercowo-naczyniowego. Spokojna jazda na rowerze pomaga dotlenić organizm i uregulować tętno spoczynkowe. Dla osób z insulinoopornością i cukrzycą jest to jedna z niewielu form bezpiecznego treningu.
Bodziulla: Napisał postów [2057], status [Szycha]
Jakie korzyści mają piesi na chodniku przy rowerzystach?