- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1741
- Dodano: 2021-07-28 / 16:13
- Komentarzy: 4
Nowy zbiornik tlenu medycznego zabezpieczy pacjentów uniwersyteckiego szpitala
Tlen medyczny wykorzystywany jest m.in. w terapii chorujących na Covid-19. Inwestycję za 300 tys. zł sfinansował Opolski Urząd Wojewódzki. Obejmuje ona zakup, montaż i uruchomienie nowego zbiornika na ciekły tlen wraz z parownicą oraz modernizację rezerwy zasilania przez montaż nowej tablicy redukcyjnej.
Ważący ok. 3,5 tony zbiornik, o pojemności 6150 litrów, został dostarczony do szpitala pod koniec lipca. - Umieściliśmy go na specjalnie przygotowanym fundamencie, obok zbiornika o pojemności 5 tys. litrów, z którego obecnie doprowadzamy tlen do instalacji szpitalnej przy al. Witosa. Zostanie napełniony w pierwszej połowie sierpnia. - wyjaśnia Stanisław Kulina, kierownik Działu Eksploatacyjno-Technicznego w USK w Opolu.
I dodaje, że będzie to trzeci zbiornik na ciekły tlen medyczny w USK, łącznie z dzierżawionym, o pojemności 3 tys. litrów, ulokowanym obok wejścia do SOR dla pacjentów z Covid-19.
W ramach prowadzonej właśnie inwestycji założono także modernizację rezerwy zasilania ciekłego tlenu (stanowią ją butle umieszczone w budynku tlenowni), przez montaż zautomatyzowanej tablicy redukcyjnej. - "W razie awarii zbiornika z tlenem ciekłym tablica automatycznie przełączy się na tryb zasilania z butli, a informacja o tym zostanie przekazana do pracownika. Dotychczas, w przypadku awarii, takie przełączenia musiał wykonać człowiek" - kontynuuje kierownik Kulina.
- Dzięki sfinansowaniu tego zadania przez Opolski Urząd Wojewódzki możemy zapewnić pacjentom bezpieczeństwo hospitalizacji przez zagwarantowanie dostępu do tlenu medycznego - komentuje Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.
- Średnie dobowe zużycie ciekłego tlenu medycznego w naszym szpitalu przy al. Witosa sięga 300 - 400 kg, a w czasie szczytu epidemii koronawirusa, rosło nawet do 600 - 700 kg na dobę, w związku z koniecznością stosowania tlenoterapii u chorujących na Covid-19 - podaje dyrektor Madera.
To właśnie w związku z pojawieniem się epidemii USK zdecydował o uzupełnieniu zasilania w tlen przez dzierżawę dodatkowego zbiornika.
- "Nasz pierwszy własny zbiornik, o pojemności 5 tys. litrów, użytkowany jest od 27 lat i, zgodnie ze specyfikacją producenta, jego żywotność dobiega końca. Realizowana inwestycja pozwoli nam zabezpieczyć szpital na wypadek awarii czy konieczności wyłączenia go z użytku" - dodaje Stanisław Kulina.
Dostarczany instalacją do szpitalnych łóżek tlen medyczny jest w specjalnym urządzeniu (parownicy) przekształcany ze stanu ciekłego na lotny i ogrzany do temperatury otoczenia. Taka parownica znalazła się też na wyposażeniu nowego zbiornika.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
dontomasso: Napisał postów [4434], status [VIP]
cosik tu nie pasuje. albo nasz pismak pomylil jednostki albo kierownik podal zle dane. wychodzac z zalozenia ze tlen ma gestosc 1,429 kg/m3 to przeliczajac te juz obecne 8000 litrow tlenu na kg, wychodzi ~11,43 kg. oni na dobe podawali w normalnych warunkach 300-400 kg a w szczycie do 700 kg tlenu? toc te cysterny musialy stac w kolejce bo nie nadazyly by tego tlenu dostarczac przy takim zuzyciu.