- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2492
- Dodano: 2021-08-06 / 16:15
- Komentarzy: 7
Dziś Międzynarodowy Dzień Piwa. Czy pijemy go za dużo?
Choć piwo z pewnością nie potrzebuje swojego dnia, by wielbiły je miliony, właśnie dziś przypada jego międzynarodowe święto. W Polsce piwo rocznie odpowiada za spożycie 5,34 l czystego alkoholu na głowę statystycznego Polaka, podczas gdy wyroby spirytusowe jedynie za 3,7 l, a wina i miody pitne za 0,74 l.
Niezwykle niebezpieczne jest pokutujące w społeczeństwie przekonanie, że piwo nie jest alkoholem. Spożycie alkoholu w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat wzrosło. Za ten wzrost, według badania Instytutu Jagiellońskiego - odpowiada piwo. Za wzrost ten odpowiada przede wszystkim dostępność tego trunku. Analizując ewolucje modelu spożycia alkoholu w Polsce Instytut Jagielloński wydał raport zatytułowany "Polska zalana piwem".
W Polsce piwo można kupić w prawie każdym sklepie spożywczym oraz w specjalistycznych sklepach monopolowych. Piwo najczęściej eksponowane jest w jednym szeregu wraz z wodą i przekąskami Przed długimi weekendami oraz podczas wakacji, piwo niejako "wita nas" w każdym sklepie spożywczym. Zgodnie z badaniami naukowców z IJ - Piwo jest produktem typu "must have" w lodówce współczesnego Polaka. Szczególnie przemysł piwny, wkłada wiele wysiłku, aby tworzyć wokół spożycia alkoholu aurę atrakcyjności i rozrywki, ukrywając, zresztą bardzo skutecznie, wszelkie negatywne aspekty picia.
Wniosek, który zawarto w raporcie: Polacy piją zdecydowanie za dużo piwa. Ze zdrowotnego i społecznego punktu widzenia przyzwolenie na prezentowanie piwa (alkoholowego, jak i bezalkoholowego) jako nieszkodliwej rozrywki, czy niezbędnego elementu zabawy, oglądania sportu i wspólnie spędzanego czasu wolnego kompromituje logikę polityki alkoholowej. Utożsamianie piwa z aktywnością spędzania wolnego czasu i sportową generuje pokolenie rozpitych Polek i Polaków, którzy nie wyobrażają sobie meczu sportowego, czy spotkania podczas majówki, grilla, przy ognisku, czy na ławce w parku bez tego trunku.
"W ciągu ostatnich 30 lat wzrosła w stopniu dramatycznym liczba wypijanych litrów piwa - z 38,6 l na osobę w 1992 r. do 97,1 l na osobę w 2019 r. (PARPA, 2021a). Statystycznie zatem KAŻDY Polak, także ten nowonarodzony, wypija rocznie 194 puszki/butelki piwa o poj. 0,5 l. Od 2000 r. prawie 55% czystego alkoholu Polacy dostarczają do swoich organizmów w postaci piwa. W 2019 r. było to dokładnie 54,6%. W wyrobach spirytusowych 37,8%, a w winie i miodach pitnych 7,6% (PARPA, 2021a). Polska jest zatem zalana piwem".
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Król Forum: Napisał postów [1847], status [zrobił/a karierę]
Piwo ukształtowało to wspaniałe ciało :)