- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1585
- Dodano: 2021-08-22 / 09:31
- Komentarzy: 1
Czas na paraolimpiadę. Do Tokio pojedzie dwoje reprezentantów Opolszczyzny
(Fot. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu )
Na Igrzyska Paraolimpijskie do Tokio pojedzie 89 reprezentantów i reprezentantek Polski, którzy rywalizować będą w 12 sportach. Podczas ceremonii otwarcia polską flagę dzierżyć będzie dwoje chorążych, multimedalistów paraolimpijskich: paralekkoatleta Maciej Lepiato i parapływaczka Joanna Mendak.
W Pałacu Prezydenckim zjawili się przedstawiciele polskiej reprezentacji paraolimpijskiej, którzy już 24 sierpnia rozpoczną zmagania w Tokio. Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 potrwają do 5 września.
Polacy liczą na powtórkę bądź pobicie wyniku, który nasza reprezentacja osiągnęła na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro (2016) - 39 medali (9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych) i wysokie, 10. miejsce w klasyfikacji medalowej,a także 63 miejsca punktowane (zajmowane miejsca 4-10).
W dotychczasowej historii startów w letnich igrzyskach paraolimpijskich, począwszy od igrzysk w Niemczech w Heidelbergu (1972), reprezentanci Polski wywalczyli łącznie na igrzyskach paraolimpijskich 729 medali (262 złotych, 259 srebrnych, 208 brązowych). Polacy zajmują również świetne 9. miejsce w klasyfikacji medalowej wszech czasów letnich igrzysk paraolimpijskich.
Igrzyska paraolimpijskie to odbywające się co 4 lata, zazwyczaj kilka dni po igrzyskach olimpijskich, zawody sportowe w wielu dyscyplinach dla zawodników z niepełnosprawnościami fizycznymi, w tym także niepełnosprawnych z problemami mobilności, po amputacjach kończyn, z utratą wzroku i porażeniem mózgowym. Organizowane są przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zarówno w sportach letnich, jak i zimowych. Zrodziły się z małego spotkania brytyjskich weteranów II wojny światowej w 1948 roku, aby stać się jednym z największych międzynarodowych wydarzeń sportowych początku XXI wieku. W 1960 r. z inicjatywy sir Ludwiga Guttmanna odbyły się pierwsze letnie igrzyska paraolimpijskie, zaś zimowe w 1976 roku.
Dopuszczalne niepełnosprawności są podzielone na sześć głównych kategorii: po amputacji, porażenie mózgowe, niepełnosprawność intelektualna, wózek inwalidzki, niewidomi oraz "Les Autres" (dosł. "inni"). Do ostatniej z tych kategorii należą sportowcy z niepełnosprawnością, która nie należy do pozostałych pięciu kategorii.
Opolanie również wystartują na Paraolimpiadzie w Tokio. To biegaczka z Korfantowa Barbara Bieganowska - Zając oraz badmintonista Bartłomiej Mróz.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
devilopole: Napisał postów [738], status [rozpisany/na]
Kolega mi powiedział , że to co dziś jest paraolimpiadą to za kilka lat po tych preparatach będzie zwykłą olimpiadą. Może zmyślał.