• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1585
    • Dodano: 2021-08-22 / 09:31
    • Komentarzy: 1

    Czas na paraolimpiadę. Do Tokio pojedzie dwoje reprezentantów Opolszczyzny

    (Fot. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu )

    Na Igrzyska Paraolimpijskie do Tokio pojedzie 89 reprezentantów i reprezentantek Polski, którzy rywalizować będą w 12 sportach. Podczas ceremonii otwarcia polską flagę dzierżyć będzie dwoje chorążych, multimedalistów paraolimpijskich: paralekkoatleta Maciej Lepiato i parapływaczka Joanna Mendak.



    W Pałacu Prezydenckim zjawili się przedstawiciele polskiej reprezentacji paraolimpijskiej, którzy już 24 sierpnia rozpoczną zmagania w Tokio. Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 potrwają do 5 września.

    Polacy liczą na powtórkę bądź pobicie wyniku, który nasza reprezentacja osiągnęła na igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro (2016) - 39 medali (9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych) i wysokie, 10. miejsce w klasyfikacji medalowej,a także 63 miejsca punktowane (zajmowane miejsca 4-10).

    W dotychczasowej historii startów w letnich igrzyskach paraolimpijskich, począwszy od igrzysk w Niemczech w Heidelbergu (1972), reprezentanci Polski wywalczyli łącznie na igrzyskach paraolimpijskich 729 medali (262 złotych, 259 srebrnych, 208 brązowych). Polacy zajmują również świetne 9. miejsce w klasyfikacji medalowej wszech czasów letnich igrzysk paraolimpijskich.

    Igrzyska paraolimpijskie to odbywające się co 4 lata, zazwyczaj kilka dni po igrzyskach olimpijskich, zawody sportowe w wielu dyscyplinach dla zawodników z niepełnosprawnościami fizycznymi, w tym także niepełnosprawnych z problemami mobilności, po amputacjach kończyn, z utratą wzroku i porażeniem mózgowym. Organizowane są przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zarówno w sportach letnich, jak i zimowych. Zrodziły się z małego spotkania brytyjskich weteranów II wojny światowej w 1948 roku, aby stać się jednym z największych międzynarodowych wydarzeń sportowych początku XXI wieku. W 1960 r. z inicjatywy sir Ludwiga Guttmanna odbyły się pierwsze letnie igrzyska paraolimpijskie, zaś zimowe w 1976 roku.

    Dopuszczalne niepełnosprawności są podzielone na sześć głównych kategorii: po amputacji, porażenie mózgowe, niepełnosprawność intelektualna, wózek inwalidzki, niewidomi oraz "Les Autres" (dosł. "inni"). Do ostatniej z tych kategorii należą sportowcy z niepełnosprawnością, która nie należy do pozostałych pięciu kategorii.

    Opolanie również wystartują na Paraolimpiadzie w Tokio. To biegaczka z Korfantowa Barbara Bieganowska - Zając oraz badmintonista Bartłomiej Mróz.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-08-22 18:37:14 [83.27.192.*] id:1619104  
    devilopole: Napisał postów [738], status [rozpisany/na] Reputacja
    Kolega mi powiedział , że to co dziś jest paraolimpiadą to za kilka lat po tych preparatach będzie zwykłą olimpiadą. Może zmyślał.

    Nick:
    Treść: