- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1111
- Dodano: 2021-08-13 / 07:17
- Komentarzy: 0
Dziś piątek 13-go. W tym roku pierwszy i...ostatni!
Przesądni nadal będą uważać na każdy ruch i szukać w powietrzu znamion nieszczęścia. Wiele osób jest zdania, że pechowy piątek jest zwykłym przesądem, inni uparcie twierdzą, że w ten dzień mają szczęście. Czy warto więc chować się przed pechem?
Zarówno pech, jak i szczęście, dla jednych to przesąd, zabobon, usprawiedliwienie nierozsądnie podjętych decyzji, pochopnych działań. Prawda jest taka, że ryzyko sprowadzenia na siebie nieszczęścia jest równe każdej innej dacie w roku. Starając się obiektywnie spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość - pech nie istnieje. Pechem nazywamy większość rzeczy, które nie pójdą według założonego planu, lub coś, co nie idzie po naszej myśli, a nie mamy na to żadnego wpływu.
Subiektywna ocena zupełnie normalnych wydarzeń to powód tytułowania czegoś pechem, szczęściem, cudem. Nie bierzemy przy tym pod uwagę statystyk, rachunku prawdopodobieństwa. Piątek 13-go jest więc doskonałą okazją, by coś poszło "nie tak", a my i tak nazwiemy to "pechem".
Magazyn Focus opublikował artykuł, w którym stara się dowieść, że nawet największe szczęście czy najgorszego pecha można wyjaśnić matematycznie. Nasz umysł nie za dobrze radzi sobie z pojęciami takimi jak zbieg okoliczności czy prawdopodobieństwo. Często przyjmujemy intuicyjne założenia, że coś albo "nie mogło" się wydarzyć, albo - jeśli już się wydarzyło - że stoi za tym jakaś siła wyższa.
Czarny kot przecinający nam drogę, jest chyba najpopularniejszym z przesądów. Kolejnym wśród popularnych jest stłuczone lustro i siedem lat nieszczęścia, które grozi sprawcy.
Wstajesz z łóżka lewą nogą? Od bardzo dawna lewa strona uważana byłą za gorszą, również w islamie, gdzie sądzi się, że lewa ręka wykonuje czynności nieczyste. Chrześcijanie natomiast wierzą, że w dniu Sądu Ostatecznego zbawieni zasiądą po prawicy Ojca, a potępieni po lewej. Do dziś wierzy się, że osoba, która ma zły humor musiała "wstać z łóżka lewą nogą".
Szczególnego pecha ma przynosić również liczba "13" i faktem jest, że w niektórych noclegowniach (hotele, hostele) nie ma pokoi o numerze 13. Niektóre linie lotnicze postanowiły dla komfortu przesądnych pasażerów zlikwidować miejsca lub rzędy o numerze 13 w swoich samolotach (To przewoźnicy tacy jak Lufthansa, AirFrance, Iberia, Rynair, AirTran i Continental Airlines).
Lęk przed "pechową 13-tką" został też nazwany naukowo. Triskaidekafobia oznacza wiarę w fakt, że liczba "13" przynosi pecha. Arnold Schönberg (ur. 13 września 1874 w Wiedniu, zm. 13 lipca 1951 w Los Angeles) był austriackim kompozytorem przyznającym się do triskaidekafobii, kompozytor zmarł 13-go. Przypadek?
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.