- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1905
- Dodano: 2021-08-14 / 17:48
- Komentarzy: 0
Sprawdź skład kremu do opalania. Ten składnik jest rakotwórczy!
Przed nami jeszcze sporo ciepłych dni. Tym, którzy zamierzają skorzystać z ładnej pogody i wybrać się na opalanie, polecamy zapoznanie się ze składem używanego kremu z filtrem UV. Okazuje się, że niektóre z dostępnych na rynku kosmetyków, mogą zawierać rakotwórczy składnik.
Niebezpieczna substancja
Naukowcy z Uniwersytetu Sorbońskiego, we współpracy z amerykańskimi kolegami, przeprowadzili badania nad obecnością w kremach z filtrem benzofenonu. Jest to rakotwórcza substancja, która powstaje w procesie rozkładu oktokrylenu, będącego jednym ze składników kosmetyków chroniących przed promieniowaniem UV. Obserwacja próbek kremów potwierdziła też przypuszczenia ekspertów, że poziom niebezpiecznej dla zdrowia substancji gwałtownie wzrasta wraz z wiekiem produktu.
"Społeczność naukowa i przemysł kosmetyczny powszechnie zgadzają się, że zarówno oktokrylen, jak i benzofenon są łatwo wchłaniane przez skórę. W związku z tym oktokrylen nie spełnia już kryteriów bezpieczeństwa US FDA [amerykańską Agencję Żywności i Leków - przyp. red.]." - czytamy w publikacji uniwersytetu.
Jakie niebezpieczeństwo powoduje benzofenon?
Substancja ta w niektórych krajach jest zakazana ze względu na zagrożenie, jakie niesie dla zdrowia. Badania wykazały, że może powodować raka wątroby oraz chłoniaka. W obecności światła przyspiesza też proces uszkadzania DNA, co w konsekwencji może powodować nowotwory skóry. Oprócz właściwości rakotwórczych, benzofenon zaburza również gospodarkę hormonalną organizmu, skutecznie obniżając czynność tarczycy. Niepokojące są również doniesienia naukowców o negatywnym wpływie składnika na rozrodczość. Może powodować opóźniony rozwój jąder oraz deformować żeńskie narządy rozrodcze.
Chcą zakazania oktokrylenu
Badacze z Uniwersytetu Sorbońskiego uważają, że wyniki przeprowadzonych przez nich analiz na temat produktów zawierających oktokrylen, są kolejnym dowodem i wystarczającym powodem, aby ograniczyć jego stosowanie.
"Nasze wyniki przemawiają za wdrożeniem przepisów opartych na zasadzie ostrożności w celu ochrony zdrowia publicznego i środowiska." - wyjaśniają.
Komitet Naukowy UE ds. Bezpieczeństwa Konsumentów aktualnie ocenia ryzyko związane z działaniem składnika. Niewykluczone, że w przyszłości zostanie on całkowicie zakazany w produkcji kosmetyków przeciwsłonecznych. Zanim jednak poznamy opinię specjalistów, możemy samodzielnie sprawdzić skład kremu, którego używamy do opalania. Dla własnego bezpieczeństwa warto zrezygnować z tych, które mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.
News4Media, fot.: iStock
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.