- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 2423
- Dodano: 2021-08-19 / 20:17
- Komentarzy: 0
Na Opolszczyźnie rośnie grono cudzoziemskich przedsiębiorców
W województwie opolskim jest już 395 cudzoziemców, którzy są pracodawcami lub prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą. W całej Polsce na takie przedsięwzięcie zdecydowało się już niemal 23 tys. obcokrajowców.
Zatrudnianie obcokrajowców przez polskich przedsiębiorców to już norma. W połowie br. na rynku pracy legalnie zatrudnionych było już 818,7 tys. osób z innym paszportem niż polski, z tego na Opolszczyźnie 22 843. Rzesza cudzoziemców, którzy zarabiają na utrzymanie w naszym kraju, a przy tym są zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w ZUS szybko rośnie. Pod koniec kwietnia było ich 780,5 tys., a na koniec grudnia ubiegłego roku nieco ponad 725 tys.
Z drugiej strony przybysze z innych krajów z każdym miesiącem odważniej podejmują inicjatywę
w postaci zakładania jednoosobowych firm. Stają się przy tym pracodawcami dla swoich rodaków bądź obywateli polskich.
- Nigdy wcześniej na Opolszczyźnie liczba cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą nie była tak wysoka. Tuż przed wakacjami w regionie było 395 cudzoziemskich przedsiębiorców zgłoszonych jako płatnicy składek w ZUS. Prawie połowa z nich, bo 166 osób deklarowało obywatelstwo ukraińskie. Rok temu obcokrajowców, którzy prowadzili przedsiębiorstwa było 364, a paszportem ukraińskim posługiwało się wówczas 145 osób - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Liczba ubezpieczonych prowadzących działalność gospodarczą w województwie opolskim: Belgijskie 4, Białoruskie 8, Brytyjskie 5, Bułgarskie 39, Chorwackie 3, Czeskie 11, Egipskie 5, Francuskie 5, Gruzińskie 4, Hiszpańskie 4, Holenderskie 7, Jordańskie 3, Łotewskie 3, Mołdawskie 5, Niemieckie 25, Rosyjskie 4, Serbsko-czarnogórskie 3, Tureckie, 17, Wietnamskie 16, Włoskie 11
Tendencję rosnącą w podejmowaniu przez cudzoziemców prowadzenia biznesu na własną rękę widać już od kilku lat. Pod koniec czerwca br., z takiej opcji korzystało dokładnie 22 727 osób mających obywatelstwo inne niż polskie. Prym w tym wiedli obywatele Ukrainy - 6 459 osób, zatem stanowili 28 proc. ogółu cudzoziemskich płatników składek w ZUS. Dane Zakładu pokazują, że w połowie tego roku przedsiębiorcami w Polsce byli przedstawiciele 117 państw. Dla porównania, w analogicznym miesiącu 2020 r., na terenie całego kraju składki z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opłacały 20 784 osoby legitymujące się obcym paszportem.
Liczba ubezpieczonych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce: Amerykańskie 347, Armeńskie 605, Białoruskie 2202, Bułgarskie 892, Litewskie 285, Niemieckie 887, Rosyjskie 787, Tureckie 475, Wietnamskie 1121, Włoskie 783
Sił jako przedsiębiorcy lub samozatrudnieni w Polsce próbują przedstawiciele tak dalekich krajów jak Angola, Ghana, Gwinea, Kuba, Madagaskar, Malezja, Nepal, Nowa Zelandia, Salwador, Sudan, Singapur czy Zimbabwe.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.