• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1446
    • Dodano: 2021-08-18 / 14:50
    • Komentarzy: 0

    Tuning auta a ubezpieczenie OC i AC - co warto wiedzieć?

    Na tuning samochodu decydują się osoby, które chcą, aby ich pojazd prezentował się efektowniej lub osiągał lepsze wyniki w czasie codziennego użytkowania. Rzadko mówi się jednak o tym, że dokonanie pewnych zmian może mieć poważne konsekwencje w kontekście obowiązującej lub przyszłej polisy. Tuning auta a ubezpieczenie OC i AC - na czym dokładnie polega ta zależność? Dowiedz się, czy musisz zgłaszać zmiany ubezpieczycielowi i jakie mogą być ich konsekwencje.

    1. Tuning samochodu - rodzaje


    2. Czy tuning samochodu wpływa na OC i AC?


    3. Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania ze względu na tuning?


    Każdy ubezpieczyciel może mieć swoje warunki odnośnie tuningu samochodu - więcej dowiesz się na: https://www.ocsamochodu.pl/p/samochod-tuningowany-a-ubezpieczenie-oc-i-ac/20.html. Zmiany mogą sprawić, że kalkulacja dostępna na ocsamochodu.pl będzie różniła się od faktycznej ceny OC i AC.


    Tuning samochodu - rodzaje


    Trzeba mieć świadomość, że istnieją różne rodzaje tuningu, a typ przeprowadzonych zmian miewa rozmaite konsekwencje. Wyróżniamy:



    • tuning mechaniczny - polegający na modyfikacjach w zakresie silnika, nadwozia, zawieszenia lub układu paliwowego. Efektem są wyższe osiągi pojazdu, poprawa właściwości jezdnych i wyższa prędkość,

    • tuning optyczny - to modyfikacje w wyglądzie pojazdu: przyciemnianie szyb, dołożenie spojlera czy alufelg, które wpływają także na komfort jazdy,

    • tuning elektroniczny - prowadzony na gruncie oprogramowania sterującego silnikiem. Efektem są wyższe osiągi, dlatego jest to zmiana podobna w skutkach do tuningu mechanicznego, ale nie wymagająca fizycznej ingerencji w konstrukcję,

    • tuning akustyczny - ingerencja w aspekty dźwiękowe.


    Tuning auta wpływa na jego właściwości użytkowe. Koszty bywają wysokie - ostateczna cena jest uzależniona od zakresu działań.


    Czy tuning wpływa na OC i AC?


    Żaden typ tuningu nie powinien znacząco wpływać na cenę polisy OC, choć ostateczna decyzja zawsze należy do danego towarzystw ubezpieczeniowego. Najczęściej składka jest podnoszona, gdy właściciel tuningowanego auta to początkujący kierowca kwalifikowany do grupy wysokiego ryzyka, a dokonane modyfikacje wpływają na sterowanie silnikiem i osiągi auta w ruchu drogowym.


    Najważniejsze jednak, aby kupując ubezpieczenie samochodu OC zgłosić, że takie modyfikacje miały miejsce. Należy zbierać również paragony i faktury - będą one przydatne, jeśli pojazd zostanie uszkodzony z czyjejś winy. Ubezpieczyciel sprawcy podniesie wycenę wersji bazowej na podstawie poniesionych na tuning wydatków.


    W przypadku polisy AC sprawa wygląda inaczej. Ingerencja w samochód może podnieść wartość pojazdu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Skoro ten parametr rośnie, wzrasta także AC. Kluczowe jest, by zgłaszać każdą przeróbkę - nawet niewielkie zmiany powstałe na skutek tuningu optycznego. Jeśli formalności nie zostaną dopełnione, w razie kradzieży nie będzie możliwości ubiegania się o zwrot wartości auta, gdyż polisa nie obejmie przeróbek. Po każdym zgłoszeniu składka zostanie przekalkulowana.


    Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania ze względu na tuning?


    Istnieją sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, argumentując swoją decyzję właśnie przeprowadzonym tuningiem. Najważniejsze, aby wszelkie przeróbki w samochodzie były dokonywane w zgodzie z obowiązującymi przepisami i z użyciem homologowanych części. Jeśli tak nie będzie, towarzystwo może udowodnić, że to właśnie nieuprawnione zmiany przyczyniły się do wypadku, i jednocześnie odmówić pokrycia kosztów naprawy.


    undefined
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".