- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2017
- Dodano: 2021-08-21 / 12:53
- Komentarzy: 15
Władze Uniwersytetu Opolskiego chcą sprowadzenia afgańskich przyjaciół do Polski
W związku z dramatyczną sytuacją w Afganistanie władze Uniwersytetu Opolskiego podjęły starania o sprowadzenie do Polski rodziny pracownika uczelni pochodzącego z Afganistanu. To w sumie trzynaście osób.
-Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, która współpracuje z Afganistanem w ramach Programu Erasmus+ i nie wyobrażam sobie, byśmy mogli pozostać obojętni na to, co dzieje się teraz w tym kraju - mówi Halina Palmer-Piestrak, koordynatorka uczelniana Programu Erasmus+ na UO. - Kilku afgańskich studentów, którzy przebywali w naszej uczelni w ramach Programu Erasmus+ już zwróciło się do dra Michała Wanke, koordynatora Programu Erasmus+ na Wydziale Filologicznym, autora wniosku wymiany z Afganistanem i koordynatora merytorycznego współpracy, z prośbą o podjęcie działań w celu ich ewakuacji z terenu Afganistanu. Docelowo chcemy apelować o sprowadzenie do Polski sześciorga naszych byłych studentów.
Maciej Kochański, rzecznik prasowy Uniwersytetu Opolskiego podkreśla, że osoby te mogą być w śmiertelnym niebezpieczeństwie. - Te osoby związane są z uczelnią, a są w dużym niebezpieczeństwie ze względu na swoje wykształcenie i kontakty z uczelnią. Osoby posiadające kontakty ze światem zachodnim są w niebezpieczeństwie ze względu na krzewioną przez Talibów ideologię. Kontakt z tymi osobami nie jest łatwy, te osoby w obawie o swoje życie przebywają w odizolowaniu - mówi rzecznik i podkreśla, że liczy się czas.
Listy w tej sprawie mają trafić do osób decyzyjnych, m.in. do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Rektor UO prof. dr hab. Marek Masnyk wspierając starania pisze między innymi: "Zwracam się z apelem o udzielenie wszelkiego wsparcia w ewakuacji z Afganistanu członków rodziny naszego długoletniego pracownika (...). Ponad sześcioletnia służba w administracji programów wymian w Uniwersytecie Opolskim (...) i praca przy projektach wymiany studenckiej z afgańskimi uczelniami, dzięki którym do Opola przyjechało studiować kilkanaścioro młodych ludzi, stawia osoby z jego najbliższego otoczenia w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Fundamentalistyczny reżim przejmujący przemocą władzę w Afganistanie zapewne wyciągnie konsekwencje wobec rodziny [naszego pracownika] za ścisłe związki ze światem zachodu i aktywne działanie na rzecz edukacji, zwłaszcza kobiet, które stanowiły połowę grupy naszych studentów.
Zwracam się także z prośbą o ewakuację z Afganistanu studentów, którzy studiowali przez semestr w UO. Są wśród nich kobiety, dla których ekspozycja na demokratyczne wartości Zachodu, w obliczu przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów, stanowi teraz dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo. Wśród sześciorga naszych studentów potrzebujących pomocy są aktywistki, współpracownicy i współpracowniczki demokratycznych organizacji pozarządowych, którzy właśnie ze względu na swoją aktywność w ojczyźnie zostali wyłonieni spośród setek kandydatów do stypendium w UO w latach 2016-2019."
Afgańczycy pojawili się na Uniwersytecie Opolskim w 2016 roku, w ramach studenckiej wymiany Erasmus. Od tej pory przez uczelnię przewinęła się ich kilkunastoosobowa grupa. Kilkunastu pracowników Uniwersytetu Kabulskiego, Uniwersytetu Salam w Kabulu oraz Uniwersytetu Taj w Mazar-i-Sharif złożyło na uczelni krótkie wizyty w celu prowadzenia zajęć, w celach szkoleniowych i rozbudowywania relacji.
Kilkukrotnie delegacje UO odwiedzały zaprzyjaźnione uczelnie w Afganistanie.
Afgańscy studenci doskonale odnaleźli się w uniwersyteckim środowisku. Brali między innymi udział w Dniach Opola. By przybliżyć Polakom swoją nację uczestniczyli w licznych imprezach na terenie UO, takich jak np. Noc Kultury Afganistanu w czerwcu 2017 roku. Młodzi Afgańczycy zaprezentowali wówczas tradycyjne narodowe stroje, a niektórzy goście przystroili się w elementy afgańskiej odzieży, przygotowali prezentację na temat Afganistanu, jego symboli narodowych, tradycji, sportu, edukacji, sztuki i żywności.
- Nie możemy pozostawić ich bez pomocy w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa - podkreślają władze uczelni.
Uniwersytet Opolski jako jedyna uczelnia w Polsce współpracuje z uczelniami z Afganistanu w ramach Programu Erasmus+. W latach akademickich 2016-2019 UO współpracowało z 5 uczelniami afgańskimi: Taj Institute of Higher Education, Salam University, Kabul University, Rana University, Kardan University.
Na przestrzeni tych lat zrealizowano łącznie 37 mobilności studentów i pracowników.
W 2019 roku Komisja Europejska (Dyrekcja Generalna ds. edukacji, młodzieży, sportu i kultury) wykazała uznanie i doceniła nasze wysiłki w celu wyrównywania szans edukacyjnych w kontekście współpracy z Afganistanem i Iranem.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
A potem na kampusie postawicie im meczet? Nie!