- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2568
- Dodano: 2021-08-23 / 10:01
- Komentarzy: 22
Studenci i rodzina Afgańczyka pracującego na UO są już w Polsce
Rodzina Afgańczyka pracującego na Uniwersytecie Opolskim i byli studenci UO z Afganistanu są pod opieką polskich żołnierzy na lotnisku w Kabulu. Część już odleciała do Uzbekistanu, kolejni mają być przetransportowani innym samolotem. Udało się ewakuować 16 z 18 osób, o których przylot walczyli ludzie z UO.
Od kilku dni władze Uniwersytetu Opolskiego organizowały pomoc dla grupy Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim. Z apelem zwrócono się do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Obrony, w działania włączyli się politycy, uruchomiono też prywatne kontakty. Akcję ze strony UO organizowała Halina Palmer-Piestrak, szefowa biura międzynarodowego UO.
- Jesteśmy jedyną uczelnią w Polsce, która współpracuje z Afganistanem w ramach Programu Erasmus+ i nie wyobrażam sobie, byśmy mogli pozostać obojętni na to, co dzieje się teraz w tym kraju - mówi Halina Palmer-Piestrak, koordynatorka uczelniana Programu Erasmus+ na UO.
Celem akcji podjętej przez pracowników i władze UO była ewakuacja z opanowanego przez talibów Afganistanu, byłych studentów naszej uczelni, którzy studiowali w Opolu w ramach programu Erasmus w latach 2016-2018 oraz rodziny Afgańczyka, pracownika UO.
Najtrudniejszą i najbardziej niebezpieczną częścią misji było dostanie się na lotnisko w Kabulu. Grupa, która miała ewakuować się do Polski ostatnie dni spędziła w piwnicy, gdzie czekała na odpowiedni moment by ewakuować się na lotnisko, a szanse na dotarcie tam żywym malały z każdą godziną. Jak usłyszeliśmy od rzecznika Uniwersytetu Opolskiego, wykształcone osoby są przedmiotem "polowań" Talibów. - Te osoby związane są z uczelnią, a są w dużym niebezpieczeństwie ze względu na swoje wykształcenie i kontakty z uczelnią. Osoby posiadające kontakty ze światem zachodnim są w niebezpieczeństwie ze względu na krzewioną przez Talibów ideologię. Kontakt z tymi osobami nie jest łatwy, te osoby w obawie o swoje życie przebywają w odizolowaniu - mówił Maciej Kochański.
Grupie ostatecznie udało się dostać na lotnisko. Musieli mocno się natrudzić, by wyróżnić się z tłumu i zostać zauważonym przez amerykańskich wojskowych. W sobotę wieczorem polskiego czasu część grupy odleciała do Uzbekistanu. Druga część miała czekać na kolejny samolot, ale wiadomo było, że już są bezpieczni. - Wczoraj (w niedzielę 23 sierpnia) grupa czteroosobowa załapała się na lot. Są już bezpieczni na lotnisku rządowym. Druga grupa dzisiaj też dostała się już do Polski - poinformowała Halina Palmer-Piestrak.
Uniwersytet Opolski jako jedyna uczelnia w Polsce współpracuje z uczelniami z Afganistanu w ramach Programu Erasmus+. W latach akademickich 2016-2019 UO współpracowało z 5 uczelniami afgańskimi: Taj Institute of Higher Education, Salam University, Kabul University, Rana University, Kardan University.
Na przestrzeni tych lat zrealizowano łącznie 37 mobilności studentów i pracowników.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
liberty: Napisał postów [5509], status [Szycha]
Wytłumaczy mi jakiś lewak jak to jest ze muzułmanie musza mieć tak dużo bękartów i żaden lewak im nie mówi ze bękarty to ŚLAD WEGLOWY tak jak mówicie białym Europejczykom?!