• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1421
    • Dodano: 2021-08-25 / 10:30
    • Komentarzy: 6

    Zbliża sie rozpoczęcie roku szkolnego. Podpisano rozporządzenia ws egzaminów

    (Fot. Dżacheć)

    Od 1 września 2021 r. wszyscy uczniowie i słuchacze będą uczyć się w szkole na zasadach sprzed pandemii. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenia w tej sprawie.


    Egzaminy

    W 2022 r., podobnie jak w roku 2021, egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny zostaną przeprowadzone na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załącznikach do rozporządzenia wydanego na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082). Dokumenty zawierają zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

    Egzamin ósmoklasisty

    W 2022 roku egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w maju, czyli o miesiąc później niż zazwyczaj. Takie rozwiązanie umożliwi uczniom szkół podstawowych lepsze przygotowanie się do tego egzaminu.

    Ponadto w 2022 r. nie będzie przeprowadzany egzamin ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego, wybranego spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

    Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych - terminy, punktacja

    Z uwagi na rezygnację z przeprowadzania w roku szkolnym 2021/2022 egzaminu ósmoklasisty z czwartego przedmiotu do wyboru, dostosowano sposób przeliczania na punkty wyniku egzaminu ósmoklasisty z trzech przedmiotów. Zachowano rozwiązania polegające na tym, że maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wyniki egzaminu ósmoklasisty powinna być równa maksymalnej liczbie punktów możliwych do uzyskania łącznie za uzyskanie świadectwa ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem i za oceny z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz za osiągnięcia ucznia.

    Ustalając sposób przeliczania na punkty wyniku egzaminu ósmoklasisty przyjęto, że kandydat może maksymalnie uzyskać 100 punktów. W związku z tym przyjęto, że wyniki z egzaminu ósmoklasisty z: języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35. Oznacza to, że kandydat może z tych przedmiotów uzyskać maksymalnie po 35 punktów, czyli w sumie 70 punktów. Natomiast wynik z języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3 - co oznacza, że kandydat może z tego przedmiotu uzyskać maksymalnie 30 punktów.

    Podobne rozwiązanie przyjęto w przypadku kandydatów do szkół ponadpodstawowych, których zwolniono z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty lub do danego przedmiotu (przedmiotów) objętego tym egzaminem. W ich przypadku zachowano dotychczasową zasadę, że przeliczane będą na punkty oceny wymienione na świadectwie ukończenia szkoły z zajęć edukacyjnych, z których przeprowadzany jest egzamin ósmoklasisty.

    Tak jak do tej pory maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania po przeliczeniu ocen z zajęć edukacyjnych wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej jest równa maksymalnej liczbie punktów możliwych do uzyskania z danego przedmiotu objętego egzaminem ósmoklasisty przez ucznia, który przystąpił do egzaminu ósmoklasisty.

    Egzamin maturalny w 2022 r.

    W 2022 r. egzamin maturalny, podobnie jak w 2021 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Absolwenci będą mieli jednak obowiązek przystąpienia w 2022 r. do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

    Do części ustnej egzaminu maturalnego będą mogli przystąpić wyłącznie absolwenci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną, są zobowiązani do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.

    W 2022 r. absolwent zda egzamin maturalny i uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli uzyska z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania i przystąpi do egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

    Egzamin maturalny - absolwenci z poprzednich lat

    Absolwenci, którzy w poprzednich latach nie zdali egzaminu maturalnego w 2022 r. będą mogli złożyć, do 31 maja 2022 r., wniosek o wydanie świadectwa dojrzałości do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

    Będą mogły zrobić to osoby, które w poprzednich latach z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej otrzymały co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania oraz przystąpiły do części pisemnej egzaminu maturalnego z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego, albo spełnią warunek, o którym mowa w art. 44zzd ust. 4b ustawy o systemie oświaty i w poprzednich latach z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej otrzymały co najmniej 30% punktów możliwych do uzyskania.

    Ponowne przystąpienie do egzaminu maturalnego możliwe przez 5 lat

    Absolwent, który nie zda egzaminu maturalnego z przedmiotu lub przedmiotów obowiązkowych (w tym również w przypadku niezdania egzaminu maturalnego w części ustnej) może ponownie przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu lub przedmiotów, w okresie 5 lat od pierwszego egzaminu maturalnego, licząc od października roku, w którym absolwent przystąpił do egzaminu maturalnego po raz pierwszy. Po upływie tego terminu absolwent, aby uzyskać świadectwo dojrzałości, musi przystąpić do egzaminu maturalnego w pełnym zakresie.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-08-25 13:29:32 [80.49.135.*] id:1619309  
    Bodziulla: Napisał postów [2059], status [Szycha] Reputacja
    Jak na razie teoria, mam nadzieję, że nic nie zmienią przez pseudo pandemię, bo jakby nie było już z synem czekamy na niewiadomą na koniec roku szkolnego? Bo jakby nie było nasz nierząd potrafi zaskoczyć!!! No i już lekarze mówią o teleporadach na październik z dziećmi a po cichu znajomi nauczyciele już promują naukę zdalną. Zero tolerancji dla społeczeństwa z strony nauczycieli czy lekarzy!!!Z mojej strony też otrzymują to samo!!!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
    2021-08-26 08:35:51 [217.173.195.*] id:1619344  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Jacy mauczyciele po cichu promują naukę zdalną? Znasz kogoś bezpośrednio czy słyszałeś o tym, że ktoś słyszał. Najgorsze są plotki. Każdej władzy na rękę jest dzielenie społeczeństwa, więc odpuśćmy sobie napuszczanie jednych na drugich.
    2021-08-26 13:43:51 [80.49.39.*] id:1619390  
    Bodziulla: Napisał postów [2059], status [Szycha] Reputacja
    Tak Wojtas znam trzech nauczycieli i to jest ich zdanie!
    2021-08-26 14:49:20 [217.173.195.*] id:1619404  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Ja znam nawet więcej niż 3. I żaden nie ma takiego zdania. Widocznie znasz leni śmierdzących :). I ciekawi mnie na czym polega to promowanie.
    2021-08-26 15:21:02 [80.49.39.*] id:1619412  
    Bodziulla: Napisał postów [2059], status [Szycha] Reputacja
    Wojtas z wcześniejszych wypowiedzi wiem, że znasz nauczycieli, ale nie w tym rzecz. Fakt nie można brać miarą całości czy ogółu nauczycieli, ale jeżeli już są takie rozmowy, co nie skończyło się miło na zakończenie spotkania, jest jednak grono, które chciałoby tego, bo jest im wygodniej (a tym bardziej tym co mają dzieci w domu). Dwa byłem z dziećmi w pn i już mają następne spotkanie w październiku jako teleporadę a nie wizytę w przychodni a tym samym wnioskuję, że jest im tak po prostu wygodnie. To jest moja osobista opinia słuchając ludzi, którzy się wypowiadają. Mam taką nadzieję, że w końcu to ruszy, bo rozmowa z synem starszym, który będzie miał egzamin 8-klasisty sam nie wie czego ma się spodziewać, strajku czy znowu tzw. pandemii. Najgorsze jest to, że już dzieci mówią co z nami będzie? Czy u lekarza czy w szkole?
    2021-08-26 13:28:58 [5.173.64.*] id:1619386  
    tippmann: Napisał postów [7762], status [VIP] Reputacja
    przemek a jak ci idzie budowa elektrowni atomowej?;)))

    Nick:
    Treść: