• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 2162
    • Dodano: 2021-08-23 / 14:22
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Czy fotowoltaika opłaca się w województwie opolskim?

    Instalacje fotowoltaiczne, do niedawna traktowane raczej jako trudnodostępna nowinka technologiczna, dziś stają się niezwykle popularne na całym świecie. Przybywa ich również w województwie opolskim, które ma doskonałe warunki do produkcji energii elektrycznej ze słońca.

    Panele fotowoltaiczne stają się powszechnym widokiem, a jednocześnie coraz więcej osób mówi o ich zaletach. Dowiedz się, czy faktycznie warto inwestować w fotowoltaikę na terenie województwa opolskiego.

    Czym jest i jak działa fotowoltaika?


    Fotowoltaika to technologia pozwalająca na zamianę energii słonecznej na energię elektryczną. Wykorzystuje tak zwane zjawisko fotoelektryczne. Instalacja fotowoltaiczna składa się przede wszystkim z paneli słonecznych oraz falownika (inwertera). Zbudowane z materiału półprzewodnikowego ogniwa fotowoltaiczne, z których składają się panele, wytwarzają prąd, gdy padają na nie promienie słoneczne. Wprawiane w ruch elektrony prowadzą bowiem do powstania napięcia elektrycznego. Następnie wytworzony w ten sposób prąd stały jest przekształcany w falowniku w prąd zmienny o dokładnie takich parametrach, jakie są potrzebne do zasilania sprzętów w domu czy firmie. Ponadto szereg dodatkowych urządzeń gwarantuje, że system będzie działać stabilnie i w pełni bezpiecznie.


    Obecnie fotowoltaika jest bardzo skuteczna dzięki dopracowanym konstrukcjom paneli. Dlatego też montaż instalacji fotowoltaicznej jest bardzo opłacalny!


    Prosumenci


    Panele fotowoltaiczne pracują od świtu do zmierzchu, nieustannie produkując energię elektryczną. Kiedy zrobi się ciemno, następuje automatyczne przełączenie na pobór prądu z sieci energetycznej. Co jednak istotne, fotowoltaika pozostaje bardzo opłacalna. Gospodarstwa domowe jako prosumenci mogą oddawać nadwyżki wytworzonej dzięki panelom energii, by następnie, w zależności od wielkości instalacji, przez rok pobierać 80% lub 70% oddanych kilowatogodzin całkowicie bezpłatnie. To sprawia, że system pozostaje wydajny przez cały rok, również zimą, kiedy dni są krótsze.


    Zalety instalacji fotowoltaicznych


    Większość osób do montażu instalacji fotowoltaicznych przekonują ich liczne zalety. Warto wiedzieć, że są to systemy:



    • efektywne - pracujące z dużą wydajnością;

    • trwałe - żywotność paneli fotowoltaicznych ocenia się na kilkadziesiąt lat;

    • bezobsługowe i bezawaryjne - wystarczy jedynie okresowy przegląd i oczyszczenie paneli z liści czy kurzu, poza tym panele nie wymagają żadnego sterowania i są w pełni zautomatyzowane;

    • ekologiczne - pomagają produkować całkowicie neutralną, odnawialną energię, nie generując przy tym żadnych szkodliwych substancji, które powstają podczas spalania paliw kopalnych;

    • pozwalające na uzyskanie ogromnych oszczędności - obniżenie rachunków nawet o ponad 90% w skali roku, czyli do samych opłat stałych;

    • umożliwiające uniezależnienie się od podwyżek cen energii elektrycznej - zapewne zauważyłeś, że rachunki za prąd rosną z roku na rok. Fotowoltaika może Cię od tego uwolnić!


    Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej to jednorazowy wydatek, który będzie procentował przez kolejne dekady. Dzięki odpowiedniemu doborowi rozmiaru i parametrów systemu inwestycja może się zwrócić w zaledwie 5 lat!


    Fotowoltaika Opole - dlaczego warto?


    Wbrew temu, co można by sądzić, Polska, w tym województwo opolskie to idealne miejsce na montaż paneli fotowoltaicznych. Opole, Strzelce Opolskie oraz wiele innych miast i mniejszych miejscowości regionu to lokalizacje, w których roczne nasłonecznienie przekracza krajową średnią wynoszącą 1000 kWh/m2. Oznacza to, że już niewielkie instalacje fotowoltaiczne pozwalają na wyprodukowanie znacznych ilości prądu i pokrycie całego zapotrzebowania budynku.


    Panele słoneczne - dofinansowania


    Na opłacalność fotowoltaiki z pewnością wpływa też możliwość uzyskania dofinansowania. Dostępne są m.in.:



    • program "Mój Prąd" - wznowiony w 2021 roku;

    • program "Czyste Powietrze" - oferujący dopłaty do systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii;

    • programy lokalne - województwo opolskie organizuje własne akcje dofinansowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, skontaktuj się z lokalnym urzędem.


    Ponadto fotowoltaikę można odliczyć od podatku dzięki uldze termomodernizacyjnej!


    Dla firm przeznaczony jest program "Energia Plus", oferujący zarówno bezzwrotne dotacje, jak i niskooprocentowane pożyczki. Z kolei rolnicy mogą skorzystać z "Agroenergii", czyli programu dopłat na pokrycie kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.


    Fotowoltaika opolskie - współpracuj z ekspertami


    Interesuje Cię fotowoltaika? Opole i okolice to znakomite miejsce do inwestycji. Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia, decydując się np. na ofertę Erato Energy. Firma przygotuje dla Ciebie projekt instalacji, dobierze urządzenia i zaoferuje obsługę na najwyższym poziomie. Ponadto pomoże Ci w ubieganiu się o dofinansowanie - eksperci z Erato Energy sporządzili już wiele wniosków do zarówno największych, jak i mniej znanych programów wsparcia inwestycji.



    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".