- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1747
- Dodano: 2021-08-25 / 14:33
- Komentarzy: 1
Prezydent zabrał głos w sprawie "Lex TVN"
Od tygodni w sejmowych ławach trwa debata nad nowelizacją ustawy medialnej. Prawo i Sprawiedliwość chce zakazać nadawania w polskiej telewizji kanałom z kapitałem spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zagrożenie dotyczy szczególnie stacji TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Teraz prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie.
Lex TVN
Gdyby postulaty PiS w sprawie zmian ustawy o radiofonii i telewizji weszły w życie, stacja telewizyjna TVN nie mogłaby nadawać w Polsce. Założenia nowelizacji określają, że według nowych zasad na terenie naszego kraju zakazana byłaby działalność mediów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednym z nich jest amerykański koncern Discovery, właściciel m.in. kanałów TN czy TVN24. Nieoficjalnym powodem zmian jest próba zmuszenia nadawcy do odsprzedania udziałów polskim podmiotom biznesowym. W ten sposób władza mogłaby zyskać większą kontrolę nad przekazywanymi przez nadawcę treściami.
Prezydent zabrał głos
Choć w sejmie nowelizację posłowie poparli większością głosów, decydujące w tej sprawie może być zdanie prezydenta Andrzeja Dudy. Pytany o swój stosunek do repolonizacji mediów amerykańskich powiedział, że rozważa zawetowanie ustawy. Swoje obawy uzasadnił pogorszeniem relacji z USA, co mogłoby być konsekwencją wprowadzenia wobec nich ograniczeń w prowadzeniu biznesu w Polsce.
"Kwestia repolonizacji mediów powinna się odbyć na zasadzie rynkowej. Były już takie przypadki, jeśli chodzi o media, i poprzedni właściciele nie narzekali na taką transakcję. Jest to jednak kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów z dwóch względów. Po pierwsze ze względu na stosunek Amerykanów do ochrony własności, a po drugie z uwagi na wartość wolności słowa." - powiedział prezydent w TVP Info.
Andrzej Duda dodał również, że w Ameryce wolność słowa jest posunięta bardzo daleko, dlatego Polska powinna "dokładnie zważyć interesy". 15 sierpnia podczas przemówienia na Placu Piłsudskiego w Warszawie, prezydent dał już do zrozumienia, że rozważa podważenie planów obozu rządzącego. Zapewniał wówczas, że wszędzie, gdzie ma na to wpływ, będzie stał na straży wolności słowa i swobody prowadzenia działalności.
Zbyt wiele do stracenia
Być może za sprawą obaw prezydenta stoi alternatywny plan TVN. 26 września wygaśnie polska koncesja umożliwiająca jej nadawanie w naszym kraju. Zgodnie z prawem unijnym, komercyjna stacja może zapewnić sobie ciągłość emitowania na podstawie holenderskiej koncesji, która została jej już przyznana. To oznaczałoby, że zmiany w ustawie naraziłyby polskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi, choć do repolonizacji TVN i tak by nie doszło.
News4Media, fot.: iStock
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP]
Kto miałby zostać tym nowym właścicielem TVN? Spółka Skarbu Państwa, czy Pan Solorz? W jednym i drugim przypadku z pluralizmem mediów to nie miało by nic wspólnego