- Wyświetleń: 1691
- Dodano: 2021-09-06 / 09:00
- Komentarzy: 2
- Artykuł sponsorowany
Rekrutacja w czasie pandemii. Jak się przygotować?
Trwająca od ponad roku na całym świecie epidemia koronawirusa wymusiła zmiany na rynku pracy. Wiele firm zostało zmuszonych do zmiany organizacji pracy lub redukcji zatrudnienia. Pracodawcy musieli zmierzyć się z trudnym wyzwaniem koordynacji zdalnego funkcjonowania firmy i pracowników, ale także organizacji rekrutacji w dobie Covid-19.
Odkąd dystans społeczny oraz home office, stały się nową rzeczywistością, strategie rekrutacji muszą być bardziej elastyczne. Powszechna stała się rekrutacja zdalna, bez bezpośredniego kontaktu.
Jak wygląda rekrutacja zdalna w pandemii?
Rekrutacja niezależnie od stanowiska najczęściej rozpoczyna się tak jak przed pandemią od selekcji nadesłanych CV. Z wybranymi kandydatami podejmowany jest kontakt telefoniczny, podczas którego pracodawca bądź rekruter weryfikuje informacje, które znajdują się w nadesłanym CV. Jeżeli w pracy wymagana jest znajomość języka obcego, może być ona sprawdzona już podczas pierwszego kontaktu. Po wstępnej rozmowie kandydat przechodzi do kolejnego etapu. Na tym etapie, w zależności od stanowiska mogą być do wykonania testy czy zadania techniczne, sprawdzające specjalistyczne kompetencje kandydatów lub kompetencje językowe.
Kluczową zmianą w rekrutacji zdalnej jest rozmowa merytoryczna z wybranymi kandydatami. Przed pandemią zazwyczaj odbywała się w siedzibie firmy. Obecnie ze względu na poszukiwanie pracowników także wyłącznie zdalnych, odbywa za pomocą wideo rozmowy przez aplikację online, jak Skype for Business lub Microsoft Teams
Na podstawie rozmowy przyszły przełożony podejmuje decyzję dotyczącą wyboru kandydata/ów.
jak przygotować się do zdalnej rozmowy rekrutacyjnej?
Jeżeli szukasz pracy w Opolu zapoznaj się ze wskazówkami i praktycznymi poradami.
Przygotuj się merytorycznie
Do rekrutacji online musisz się przygotować, podobnie jak do rozmowy na żywo. Zapoznaj się z wytycznymi dotyczącymi rozmowy otrzymanymi od pracodawcy. Przygotuj się merytorycznie. Zastanów się także nad pytaniami do osoby rekrutującej.
Przygotuj się od strony technicznej
Oprócz przygotowania merytorycznego ważne podczas umówionej rozmowy są aspekty techniczne. Sprawdź mikrofon, słuchawki i kamerę. Przetestuj oprogramowanie i współpracę z Twoim sprzętem. W przypadku wolnego łącza poproś domowników, aby w tym czasie nie korzystali z internetu.
Przygotuj otoczenie
Zadbaj o otoczenie wokół Ciebie. Nie pozwól, aby cokolwiek mogło Cię rozproszyć. Zadbaj o porządek, pamiętaj, że Twoje otoczenie może wiele powiedzieć pracodawcy o Tobie.
Pamiętaj o mowie ciała
Podczas rozmowy, także za pomocą wideo komunikatorów należy pamiętać, że ocenie zostaje poddany kontakt z drugą osobą. Rozmówca nie ma z Tobą bezpośredniego kontaktu, dlatego tak ważne jest, abyś dawał do zrozumienia, że słuchasz tego, co mówi. Utrzymuj kontakt wzrokowy, potakuj na znak zrozumienia. Oceniana jest mowa ciała, etyka, styl komunikacji. Kontroluj swoją postawę i gesty. Uśmiechaj się, to rozładowuje napięcie.
Unikaj wymijających odpowiedzi na pytania
Staraj się bez namysłu odpowiadać na pytania. Z badania przeprowadzonego przez serwis InterviewMe wynika, że dla 75 proc. pracodawców udzielanie wymijających odpowiedzi jest najgorszym błędem, jaki może popełnić kandydat. Jednocześnie dla blisko połowy przebadanych (43 proc.) zbyt duża pewność siebie kandydata podczas rozmowy jest czynnikiem dyskwalifikującym. 77 proc. ankietowanych nie zwraca uwagi na stres, jaki towarzyszy kandydatowi do pracy.
Zadbaj o odpowiedni strój
Badanie InterviewMe pokazało również, że rekrutujący powoli odchodzą od sztywnych ram dress codu.
Tylko 6,4 proc. rekruterów twierdzi, że zdecydowanie strój kandydata miałby wpływ na odrzucenie oferty. Pomimo tego, tak jak w przypadku spotkania na żywo, strój to jeden z pierwszych komunikatów niewerbalnych, które przekazujesz. Nienaganny strój i fryzura dodają także pewności siebie.
Po rozmowie, wyślij maila z podziękowaniem. Z przeprowadzonych badań wynika, że 91% oczekuje na wiadomość z podziękowaniem za rozmowę, jednak aż 57% kandydatów jej nie wysyła. Zrób to nie później niż 24 godziny po rozmowie. To bardzo dobra okazja, aby pokazać swoje zainteresowanie ofertą i podkreślenie swoich plusów.
W związku z obecną sytuacją i pracą zdalną czas na odpowiedź dotyczący rekrutacji często się wydłuża. Opóźniona informacja nie oznacza lekceważenia kandydata lub odrzucenia kandydatury. Bądź pozytywnie nastawiony i cierpliwy. Jeżeli jednak czas oczekiwania mocno się przedłuża, możesz zadzwonić i podpytać o wynik rekrutacji.
Powodzenia!
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Bodziulla: Napisał postów [2074], status [Szycha]
Jeszcze nie tak dawno współpracownik wychodził z toalety nie myjąc rąk po siku czy czymś innym? A dzisiaj bardzo ważna maska a co robił z rękami nieistotne!!!