- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 11182
- Dodano: 2021-09-01 / 08:00
- Komentarzy: 12
Oficjalnie zakończono przebudowę Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu
Całkowity koszt modernizacji teatru przekroczył 26 milionów złotych, a inwestycja została zrealizowana z funduszy unijnych i budżetu województwa.
We wtorek 31 sierpnia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego zaprezentowano efekt wykonanych prac.
- Chcielibyśmy już ruszyć przestrzeń artystyczna i zaprosić naszych gości. Kamień węgielny pod tę inwestycję został wmurowany w 1965 roku. My nie chcieliśmy mocno ingerować w architekturę tamtego czasu. Postaraliśmy się o to, by ta ingerencja była bardzo delikatna. Nowa jakość to nie tylko poczucie komfortu widza ale też efekty wizualne. Zamontowano klimatyzatory oraz centrale grzewcze. Ukryliśmy rzeczy, które nie są ingerencją w budynek a dają poczucie komfortu dla naszych gości. Cieszę się że dobrnęliśmy do tego momentu, postaramy się by repertuar teatru był bogaty i różnorodny, dedykowany różnym grupom społecznym - mówi dyrektor teatru, Norbert Rakowski.
GŁÓWNE ZAKRESY PROJEKTU
⦁ Przebudowa systemu wentylacji i klimatyzacji w budynku Teatru.
System wentylacji nie spełniał współczesnych standardów, wymagań higieniczno-sanitarnych i komfortu cieplnego oraz mikroklimatu pomieszczeń. Dlatego jednym z celów projektu była poprawa jakości powietrza poprzez zwiększenie efektywności energetycznej systemu wentylacji w budynku Teatru. Modernizacja systemu wentylacji i klimatyzacji objęła: Dużą Scenę, Małą Scenę, Bunkier oraz foyer teatru i hole.
⦁ Przebudowa głównej fasady Teatru z przyległym otoczeniem oraz przebudowa pomieszczeń na Centrum Edukacji Kulturalnej w Teatrze.
Poprzednie wejście dla widzów było niepozorne/niewidoczne, dlatego zadecydowano o jego przebudowie, a także o zlikwidowaniu fosy i zbudowaniu tarasów, tak by zwiększyć dostępność do Teatru, i by poprzez m.in. tę zmianę Teatr stał się bardziej otwarty dla uczestników życia kulturalnego.
Dopełnieniem nowego wizerunku Teatru jest zmodernizowana i przebudowana elewacja frontowa budynku uwzględniająca nowoczesne elementy identyfikacji wizualnej, ogród wertykalny oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych. Ponadto, spełnienie oczekiwań i potrzeb społecznych rozszerzenia działalności artystycznej
o innowacyjne rozwiązania kulturalne, wymagało stworzenia odpowiedniej przestrzeni - Centrum Edukacji Kulturalnej, będącej nowoczesną bazą do prowadzenia działań edukacyjno-warsztatowych.
⦁ Modernizacja Małej Sceny i jej systemu oświetleniowego oraz systemu elektroakustycznego scen teatralnych.
Jednym z celów projektu było unowocześnienie parku akustycznego i oświetleniowego scen Teatru.
Jednakże podczas wykonywania prac na Małej Scenie, przy demontażu przestrzeni przysufitowej, stwierdzono, że:
⦁ nastąpiła degradacja i odspajanie okładzin stropów co stanowi zagrażanie dla życia i zdrowia ludzi;
⦁ stan techniczny istniejących okładzin sufitowych i elementów mocujących sufit oraz sztankietów - mocowania systemu świetlnego był niezadawalający;
⦁ używane systemy nie posiadały żadnych atestów, nie spełniały minimalnych norm bezpieczeństwa dla pracowników i widzów;
⦁ wszystkie elementy ścian, sufitu oraz foteli teatralnych nie posiadały żadnych atestów, szczególnie tych zgodnych ze standardami ppoż.
Powyższe nieprawidłowości i defekty były efektem kilkudziesięcioletniego użytkowania obiektu i nieprzeprowadzaniem generalnych prac remontowych w Teatrze, od początku powstania budynku, tj. od 1975 r., kiedy ukończono jego budowę. Dlatego też Małą Scenę poddano kompleksowej modernizacji:
⦁ wyremontowano elementy konstrukcji stropu i ścian akustycznych,
⦁ zakupiono atestowany systemu zabezpieczeń montażu oświetlenia tzw. systemu Quadro - jest to konstrukcja wraz z akcesoriami do montażu nagłośnienia bądź oświetlenia,
⦁ poddano rewitalizacji fotele.
Zastosowane rozwiązania systemów oświetleniowego i elektroakustycznego przyczynią się energooszczędności oraz wzbogacenia artystycznej wizji twórców i rozwoju oferty kulturalnej Teatru.
⦁ Przebudowa i modernizacja istniejącego zasilania budynku.
Zmodernizowano zasilanie główne budynku Teatru. Niedawna rozdzielnia RG zasilana była
z jednego transformatora o mocy 400 kVA. Podłączenie nowych obwodów elektroakustyki oświetlenia scen klimatyzacji i wentylacji wymagało uruchomienia drugiego transformatora w stacji transformatorowej "Teatr". Taki układ zasilania pozwolił na wykonanie automatyki samoczynnego zasilania rezerwowego (SZR). Dla takiego układu zaprojektowano wydzielenie obwodów nie wymagających zasilania rezerwowego za pomocą wyłączników dzielące dwie sekcje zasilające.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
kolorowo: Napisał postów [285], status [maniak]
Wszystko cokolwiek jest tu pisane i niezależnie od tematu krytykujecie żałosne smyki. Macie z pewnością bardzo smutne życie/żytko .....