• Wyświetleń: 871
    • Dodano: 2021-08-30 / 16:35
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jeśli whisky, to tylko z Highland. Zobacz, co ją wyróżnia

    Najpopularniejszą whisky jest zdecydowanie ta pochodząca ze Szkocji, która słynie z wielu bogatych w torf regionów, gdzie znajdują się najwyższej klasy destylarnie. Każdy posiada trochę inną charakterystykę i oferuje pijącemu odmienne doznania smakowe - począwszy od tych odznaczających się łagodnymi, słodkawymi lub owocowymi nutami, na tych mocno torfowych i wytrawnych skończywszy. Highlands to jedna ze szczególnie docenianych lokalizacji produkujących bursztynowy trunek w tym europejskim kraju i znajduje się tam aż kilkadziesiąt destylarni. Jaki trunek wytwarzają, jak smakuje, ile kosztuje?

    Highlands - charakterystyka regionu
    Zgodnie ze znaczeniem angielskiego słowa nazywającego tę część Szkocji, jest to teren górzysty położony na północno-zachodnim wybrzeżu tego kraju oraz obejmujący Góry Kaledońskie i Grampiany. Region ten należy do najrzadziej zaludnionych na naszym kontynencie, co sprawia, że znajdująca się w nim ogromna liczba destylarni jest tym bardziej imponująca. Czasami bywa przeciwstawiany nizinnemu obszarowi Lowlands, który znajduje się na południu.

    Jaka w odbiorze jest whisky z tego regionu?

    Kieliszki tulipanowe idealne do degustacji whisky
    -Ze względu na to, jak rozległą krainą jest Highlands, mowa jest o bardzo zróżnicowanych smakach pochodzących z niej alkoholi i z tego powodu trudno jest jednoznacznie określić, jaki jest tym dla niej charakterystycznym. Często jednak w Highland Single Malt Scotch Whiskey odnaleźć można nuty owocowe, w znaczącej mierze cytrusowe, jak i również słodycz wanilii i toffee - przyznaje ekspert z Krest.pl.
    Dzięki temu z jak różnymi pozycjami możemy zetknąć się, kupując butelkę z jednej z destylarni z tego regionu, każdy będzie mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie - zarówno pod względem upodobań, jak i doświadczenia w świecie alkoholi starzonych. Te o lżejszym, słodkawym lub cytrusowym smaku najlepsze będą dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z degustacją, a propozycje bardziej torfowe i wytrawne warto zostawić na czas, kiedy będziemy już bardziej obeznani ze smakami whisky.

    Whisky from the Highlands
    Kieliszki tulipanowe z bursztynowym trunkiem
    Spośród kilkudziesięciu destylarni z tego szkockiego regionu można wyróżnić kilka najbardziej flagowych - są to: Aberfeldy, Ben Nevis, Brora, Clynelish, Glenmorangie, Old Pulteney oraz Tomatin. Warto zapoznać się z tym, co mają nam one do zaoferowania i za pomocą metody prób, i błędów znaleźć ten smak, który jest idealny dla nas. Jeśli nie wiemy, jaki wiek najlepiej wybrać - Highland whisky 12 year będzie najbezpieczniejszym wyborem, ponieważ trunki 12-letnie często są tymi "podstawowymi" i reprezentacyjnymi pozycjami danej marki.

    Highland whisky - cena
    Trudno jest oczywiście jednoznacznie określić, ile kosztować będzie nas butelka trunku pochodzącego z tego regionu - wiele zależy bowiem od miejsca zakupu oraz tego, z jakiej destylarni wyszedł dany alkohol i ile czasu leżakował.

    Choć nie jest to sztywną regułą, przeważnie im starsza whisky, tym jej cena będzie wyższa. Podobnie jest z popularnością - im większy prestiż posiada dana marka, tym alkohol prawdopodobnie będzie miał wyższą cenę. Dlatego jeśli nasz budżet nie jest nieograniczony, najlepszym pomysłem będzie zwrócenie szczególnej uwagi na te nieco mniej popularne, choć wcale nie gorsze, destylarnie.
    Na całe szczęście przedział cenowy Highland whisky jest całkiem szeroki, dzięki czemu każdy będzie w stanie znaleźć trunek dobrej jakości na jego możliwości finansowe - zadowalającą butelkę już z łatwością kupimy, mając w portfelu 200 czy 300 złotych np. na: https://krest.pl/pl/whisky/whisky-szkocka/highlands-whisky.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".