- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 18431
- Dodano: 2021-09-19 / 19:46
- Komentarzy: 3
Koniec z podróżami do Ciechocinka - w Wołczynie powstają dwie duże tężnie solankowe
Są popularne w całym kraju, ale na Opolszczyźnie nie ma tak dużej tężni, z takim dużym metrażem zdrowotnej solanki, jak w Wołczynie. Być może, prozdrowotny klimat, który stworzy się w parku skłoni miłośników Ciechocinka do zmiany lokalizacji podróży.
W Wołczynie przy ulicy Sienkiewicza, oprócz dwóch sporej wielkości tężni powstaje również ścieżka sensoryczna oraz ogród halofitów, czyli roślin słonolubnych. Przed tężniami wybudowano charakterystyczną fontannę, gdzie specjalnie zaznaczono Wołczyn. Co ciekawe - dwie tężnie będą zasilane z własnej solanki, do której wykonano odwiert po drugiej stronie miasta.
- Wołczyńskie wody solankowe mają skład, który kwalifikuje je do celów medycznych. Odwiert na głębokość tysiąca metrów wykonano po drugiej stronie miasta. Budujemy w tej chwili stację czerpania tej solanki, którą będziemy gromadzić w specjalnych zbiornikach - mówi burmistrz Wołczyna Jan Leszek Wiącek.
Utrzymanie wołczyńskich tężni dzięki własnym źródłom solanki będzie zdecydowanie tańsze. Cała inwestycja pochłonie około 2,4 mln złotych, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to około 840 tysięcy złotych.
- Jedna tężnia ma trzysta metrów kwadratowych powierzchni ociekowej solanki po tarninie. Tarnina jest dedykowana przede wszystkim do takich tężni, pozyskaliśmy ją z Bieszczad. Obieg solanki jest zamknięty, na górze tężni znajdują się krany, które wypuszczają solankę. Ona spływa po tarninie i ścieka do zbiorników. Uzupełnianie tej solanki będzie systematyczne, uzależnione od pogody i parowania.
Jeśli temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni, tężnie nie powinny działać. Urząd Gminy w Wołczynie wstępnie przewiduje, że przez około trzymiesięczny okres zimowy tężnia będzie wyłączona. Burmistrz Wiącek podkreśla, że teren ten będzie atrakcyjny również nocą. - W projekcie znajdują się ledy, które będą okalały całą konstrukcję, dlatego będzie to ciekawe zjawisko architektonicznie kiedy zapadnie zmierzch.
Mikroklimat, który powstaje wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz ogólnego wyczerpania organizmu. Umowny termin zakończenia inwestycji to koniec września, a oficjalne otwarcie przewiduje się na pierwsze dni października.
Zdjęcie (1/30)
(Fot. Dżacheć)
Następne
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
azam: Napisała postów [936], status [stały bywalec]
Super !! na pewno będę korzystała z dobrodziejstw solanek :)