• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1997
    • Dodano: 2021-09-26 / 14:59
    • Komentarzy: 0

    Apiturystyka jedną z dynamicznie rozwijających się gałęzi turystki

    (Fot. Politechnika Opolska)

    Wzrastające zainteresowanie zdrowym stylem życia, kontaktem z naturą, ekologiczną żywnością oraz pragnienie zdobywania nowych wiadomości i doświadczeń to motywy niejednokrotnie skłaniające do odwiedzania pszczelarzy i ich pasiek.


    Apiturystyka to forma turystyki związana z pszczelarstwem, jako tradycyjnym zawodem i produktami pszczelimi w aspekcie ekologicznym, spożywczym i leczniczym.

    - Fascynujący świat pszczół to doskonały materiał do przeprowadzenia lekcji biologii, ekologii, ochrony środowiska. Różnorodność produktów pszczelich i możliwości ich wykorzystania w dietetyce, kosmetyce leczeniu lub wspomaganiu leczenia wielu schorzeń, to kolejna przyczyna zainteresowania pszczołami i ich pracą. Wzrasta zainteresowanie zdrowym stylem życia, kontaktem z naturą, ekologiczną żywnością. Wreszcie, czysta żywa ciekawość i chęć przeżycia czegoś nowego i niestandardowego to często przyczyny przyciągające turystów do pasiek - zauważa dr Barbara Woś z Katedry Turystyki i Rekreacji Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

    Apiturystyka może być realizowana na terenie pasiek w zagrodach edukacyjnych, skansenach i muzeach, a także we wszelkiego rodzaju obiektach edukacyjnych. Przewodnikami po tej formie turystyki są zazwyczaj pszczelarze odpowiadający na niezliczone pytania nabywców miodu, opowiadający historię pszczół, oprowadzający po pasiekach, prowadzący zajęcia i prezentacje w szkołach i przedszkolach.

    - Wzrastające zainteresowanie pszczelarstwem i produktami pszczelimi implikuję tworzenie oferty apiturystycznej w pasiekach i gospodarstwach pszczelarskich. Oferta apiturystyczna staje się coraz bardziej popularna, obejmuje wizyty w pasiekach i muzeach pszczelarskich, zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem miodu i produktów pszczelich. Taką ofertę można już spotkać w wielu krajach, np. w Słowenii, Hiszpanii, Niemczech, Francji Czechach a także w Polsce: Sądecki Bartnik w Stróżach, Pasieka Zarodowa w Maciejowie czy Interaktywne Centrum Pszczelarstwa Apilandia w Kleczy Górnej - wylicza dr Barbara Woś.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".