• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2200
    • Dodano: 2021-09-30 / 10:15
    • Komentarzy: 1

    Zmiany w systemie oświaty oznaczają koniec swobody nauczania. Rada Miasta wyraża sprzeciw

    (Fot. Dżacheć)

    Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Opola przedstawiona zostanie uchwała w sprawie sprzeciwu wobec planowanych przez Rząd RP zmian w prawie oświatowym. Podniesienie roli kuratora oświaty oznacza wielkie zmiany dla szkół i przedszkoli.


    "Mając na względzie dobro opolskiej oświaty, Rada Miasta Opola wyraża swój stanowczy sprzeciw wobec projektowanych przez rząd zmian w prawie oświatowym, zmierzających do wzmocnienia roli organu nadzoru pedagogicznego (kuratora oświaty) poprzez zwiększenie jego dotychczasowych uprawnień" - czytamy na wstępie.

    Ministerstwo Edukacji i Nauki kilka miesięcy wstecz zaproponowało wprowadzenie szeregu rozwiązań, które zwiększą skuteczność działań kuratora oświaty. W uzasadnieniu swojego działania podaje głosy rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów szkół, którzy zgłaszali działania niezgodne z prawem, szereg działań niekorzystnie wpływających na jakość edukacji i warunki rozwoju uczniów objętych kształceniem, wychowaniem i opieką.

    Miasto Opole, dla którego oświata jest jednym z najważniejszych zadań, nie będzie miało wpływu na jej rozwój. Wiele ze wspólnie wypracowanych celów, przyjętych w nowej polityce oświatowej na lata 2021 - 2030, nie będzie miało szans na realizację.

    - Proponujemy, aby kurator oświaty, jako organ sprawujący nadzór pedagogiczny, miał większy wpływ na jego powołanie, jak i znaczący głos w odwołaniu lub zawieszeniu w sytuacji stwierdzenia uchybień związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć organizowanych przez szkołę - czytamy w projekcie MEiN.

    - Ministerstwo otrzymywało również sygnały, że są dyrektorzy szkół oraz placówek edukacyjnych, którzy nie wykonują zaleceń wydanych w wyniku kontroli kuratora oświaty, przy jednoczesnym braku skutecznych narzędzi, aby ten obowiązek wyegzekwować. Kuratorzy sygnalizowali również problemy ze sprawowaniem nadzoru pedagogicznego w szkołach i placówkach niepublicznych. Wskazywali brak możliwości przeprowadzenia kontroli, unikania przez dyrektora kontaktu, braku odpowiedzi na pisma czy brak udostępniania dokumentacji. W takich sytuacjach kurator musi mieć możliwość skutecznego działania - twierdzi MEiN.

    - Proponujemy wprowadzenie takiego przepisu, dzięki któremu dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych w ramach działalności stowarzyszenia lub organizacji w szkole lub placówce - uzyskać szczegółowa informację o planie działania na terenie szkoły oraz konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji na terenie szkoły lub placówki. Po jej uzyskaniu, przed rozpoczęciem zajęć, dyrektor będzie zobowiązany do tego, aby przedstawić rodzicom niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniemu uczniowi szczegółową informację o celach i treściach realizowanego programu zajęć, a także materiały do zajęć. Ponadto udział ucznia w zajęciach będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub pisemnej zgody pełnoletniego ucznia - czytamy.

    Projektowane rozwiązania przyznają większe niż dotychczas uprawnienia kuratorowi oświaty. Natomiast warto pokreślić, że samorząd terytorialny nadal będzie wykonywał zadania publiczne w zakresie edukacji publicznej w zakresie nie zastrzeżonym przez ustawy dla organu administracji publicznej, jakim jest kurator oświaty.

    W uchwale Rady Miasta Opola czytamy, jakie mogą być konsekwencje tych zmian:

    Wzmocnienie systemu kontroli oraz uprawnienie do odwoływania dyrektorów szkół nierealizujących zaleceń kuratora ograniczą autonomię szkół i podporządkują je całkowicie organowi nadzoru pedagogicznego. Dotychczasowe szkoły staną się szkołami scentralizowanymi, nauczającymi zgodnie z określoną ideologią i poddanymi politycznej kontroli. Proponowane zwiększenie uprawnień kontrolno-nadzorczych będzie obowiązywało również w stosunku do szkół niepublicznych, wraz z sankcją wykreślenia szkoły z ewidencji.

    Ponadto projekt przewiduje zmiany zmierzające do ograniczenia możliwości organizowania na terenie szkół zajęć dodatkowych przez stowarzyszenia i inne organizacje. Dyrektor szkoły będzie miał obowiązek - na co najmniej dwa miesiące przed planowanym rozpoczęciem zajęć - wystąpić do kuratora o pozytywną opinię. Brak pozytywnej opinii organu nadzoru, pomimo zgody dyrekcji i rodziców, uniemożliwi danej organizacji
    prowadzenie zajęć na terenie placówki. Uciążliwość i długotrwałość procedury, a także brak jej merytorycznego uzasadnienia, mogą sugerować, że celem zmian jest ograniczenie możliwości prowadzenia w szkołach zajęć przez organizacje społeczne, które niejednokrotnie niosą wymierną pomoc dzieciom i młodzieży szkolnej.

    Należy uznać, że projekt zmian jest niezgodny z zasadą pomocniczości i samorządności, które są fundamentem demokratycznych przemian po 1989 roku. Narusza on przyjętą zasadę współdziałania władz centralnych i lokalnych, przy zachowaniu autonomii szkoły, dyrektorów i nauczycieli oraz respektowania głosu rodziców i wspólnot lokalnych.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-09-30 13:24:27 [80.49.37.*] id:1621901  
    Bodziulla: Napisał postów [2057], status [Szycha] Reputacja
    Ile dekad i zarządów ugrupowań, które są wybierane potrzebują na reformy szkoły czy nawet służby zdrowia, które obie idą wciąż w dół i nie ma konkretnych działań, tylko zmiany, zmiany!!!

    Nick:
    Treść: