- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2920
- Dodano: 2021-09-29 / 09:19
- Komentarzy: 2
ZOL zamiast oddziału psychiatrycznego. Radni Sejmiku Województwa Opolskiego zdecydowali
40-łóżkowy oddział "C" dla dorosłych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu zostanie zastąpiony przez Zakład Opiekuńczo-Leczniczy z 35 miejscami dla pacjentów. Solidarna Polska: To kolejny dowód na nieudolność zarządzania marszałka województwa opolskiego.
Solidarna Polska domaga się wycofania z decyzji o likwidacji psychiatrii przez Zarząd Województwa Opolskiego. - To już kolejny przypadek likwidacji jednostek służby zdrowia i oddziałów szpitalnych przez Marszałka Województwa Opolskiego w naszym regionie i zapewne nie ostatni. Niedługo do koalicji PO-PSL-MN przylgnie łatka grabarzy służby zdrowia w województwie opolskim - słyszymy.
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jadwigi w Opolu Krzysztof Nazimek wystąpił podczas wtorkowej sesji Sejmiku Województwa Opolskiego z wnioskiem o wprowadzenie zmiany w statucie jednostki w związku z ograniczeniem zakresu działalności medycznej szpitala poprzez likwidację "Oddziału Psychiatrii dla Dorosłych "C".
Likwidacja Oddziału wynika z pogłębiającej się w szpitalu z każdym miesiącem deficytem kadry lekarskiej oraz utrzymującą się od dłuższego czasu, zbyt niską wycenę świadczeń zdrowotnych w zakresie psychiatrii. - W tej sytuacji, aby wykorzystać posiadane zasoby i uruchomić uzupełniającą działalność w zakresie kompleksowej opieki psychiatrycznej podjęto decyzję o organizacji na bazie Oddziału C Zakładu Opiekuńczo Leczniczego - to kontynuacja leczenia pacjentów, dla których zakończyło się leczenie stacjonarne, lecz nie mają oni warunków do samodzielnej egzystencji. ZOL ma być ukierunkowany na leczenie stacjonarne i przygotować tych pacjentów do samodzielnego funkcjonowania - wyjaśnił.
Zorganizowanie ZOL pozwoli zatrudnienie całego zespołu terapeutycznego. Krzysztof Nazimek dodał, że od wielu lat szpital zabiega o zatrudnienie lekarzy, oferuje również stypendia dla studentów i dodatki dla rezydentów. Brakuje rezydentów psychiatrii. Pewnym rozwiązaniem - jak mówił Krzysztof Nazimek - jest napływ lekarzy zza wschodniej granicy z Białorusi i Ukrainy. Uchwała o zmianie w jednostce została przyjęta większością głosów.
Mimo tego, samorząd województwa opolskiego planuje przekazać na remont szpitala przy ul. Wodociągowej w Opolu kilkanaście milionów złotych z pieniędzy unijnych.
- Po likwidacji ośrodka sanatoryjnego Aleksandrówka w Jarnołtówku, ośrodka rehabilitacji dla dzieci w Suchym Borze, próbie zamknięcia SOR-u w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu, likwidacja oddziału psychiatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu jest kolejnym przykładem nieudolności w zarządzaniu wojewódzkimi placówkami służby zdrowia przez koalicję PO-PSL-MN - czytamy w uchwale Zarządu Okręgowego Solidarnej Polski.
- Wszystkie te działania doskonale wpisują się w "Strategię Rozwoju Województwa Opolskiego - Opolskie 2030", w której to problemy służby zdrowia zostały zmarginalizowane. Takie podejście Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły z PO doprowadzi do załamania się służby zdrowia w naszym regionie oraz zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców Opolszczyzny - mówią posłowie Solidarnej Polski.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP]
No bo przecież psychiatria jest oczkiem w głowie każdej władzy. To jest straszne że przez kilkadziesiąt lat żadna władza nie pochyliła się bardziej nad uskutecznieniem kształcenia specjalistów w dziedzinach gdzie ich dramatycznie brakuje.