• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2742
    • Dodano: 2021-10-01 / 15:55
    • Komentarzy: 0

    Pokrzywka jest poważą chorobą, wiedzą to specjaliści z USK w Opolu

    (Fot. Dżacheć)

    Pokrzywka to częsta dolegliwość, często bagatelizowana przez chorych. Choć potencjalnych przyczyn pokrzywki jest bardzo wiele, to niestety w postaciach przewlekłych udaje się postawić jednoznaczne rozpoznanie zaledwie w co piątym przypadku.


    Kierowany przez dr. hab. n. med. Zenona Brzozę Pododdział Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu jest jednym z 7 w kraju należących do światowej sieci UCARE i legitymujących się międzynarodowym certyfikatem jakości postępowania diagnostycznego i leczniczego w pokrzywce. Realizuje też ministerialny program leczenia biologicznego tej choroby.

    Lekarz Zenon Brzoza wskazuje, że pokrzywka jest wyzwaniem dla alergologów i dermatologów. - To duża dolegliwość dla pacjenta, o dość uporczywym przebiegu. Na szczęście nasz oddział realizuje ministerialny program leczenia biologicznego tej choroby. Zgodnie z badaniami, które przeprowadzono, pokrzywka to duży problem dla lekarzy, a największy dla pacjentów, która stanowi duże upośledzenie dla ich życia - mówi Zenon Brzoza.

    Dzisiejszej konferencji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym towarzyszyła jedna z pacjentek, która od 2016 roku zmaga się z chorobą, a dopiero po 3 latach zdiagnozowano u niej tę chorobę i wdrożono leczenie. - Przedtem byłam diagnozowana w sześciu szpitalach klinicznych w całej Polsce. Dzięki temu, że powstał ten program jestem w końcu szczęśliwa. W tej chwili jestem na dobrej drodze, jest spora poprawa. Od 27 miesięcy przyjeżdżam do szpitala raz w miesiącu na zastrzyk. Mam nadzieję, że choroba ustąpi całkowicie. Pisaliśmy z mężem listy do wszystkich klinik w Polsce, przez chorobę próbowałam dwa razy popełnić samobójstwo, choroba nie dawała mi normalnie żyć, ludzie się ode mnie odwracali. Na szczęście trafiłam do Opola i teraz moje życie się zmieniło - mówi Maria Kowalczyk, która dojeżdża na leczenie z Lublina.

    Zmiany skórne w pokrzywce wykazują jednak dużą zmienność i dynamikę. Mogą ograniczać się do kilku wykwitów lub powodować uogólnione zajęcie skóry całego ciała. Wysypka przyjmuje postać drobnych bąbelków pojawiających się na zaczerwienionym podłożu. Bardzo charakterystyczną cechą zmian jest ich silne swędzenie. Nie utrzymują się one na skórze długo, pojawiają się szybko i szybko znikają, ustępując miejsca nowym zmianom. Rzut ostrej pokrzywki trwa zazwyczaj od kilku godzin do kilku dni, a postacie utrzymujące się powyżej 6 tygodni nazywane są pokrzywką przewlekłą.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".