#NIK złożył 5 zawiadomień do Prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa wszystkie w sprawie opolskiej ośmiornicy Solidarnej Polski fundacji #ExBono o nieprawidłowych mówię od 2019 roku! 280 mln złotych z #FunduszSprawiedliwości wydano niecelowo. pic.twitter.com/EM9yMzLVew
- Witold Zembaczyński (@WZembaczynski) September 30, 2021
Nie ustaje lawina komentarzy po publikacji raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego realizacji zadań Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej - Funduszu Sprawiedliwości. O "opolskiej ośmiornicy" mówił w połowie sierpnia tego roku poseł Nowoczesnej, Witold Zembaczyński. - Kiedy Fundusz Sprawiedliwości stworzył możliwość wzbogacania się na ofiarach przestępstw, pani Małgorzata Wilkos rozpoczęła działanie na terenie miasta Opola. Pan Ryszard Markowski, wujek pani Wilkos pełnił w ośmiornicy funkcje tzw. słupa, który nie potrafił nadzorować fundacji, stąd potrzebny był "mózg", którym była Małgorzata Wilkos. Kolejną osobą od pani Małgorzaty Wilkos jest pan Krzysztof Wódka, jej znajomy - mówił wtedy Zembaczyński.
W czwartek 30 września poznaliśmy raport Najwyższej Izby Kontroli.
Szefostwo prokuratury okazało się regularnymi złodziejami okradającymi najuboższych, najbardziej skrzywdzonych, którymi mieli się opiekować. Raport NIK powinien spowodować (i kiedyś spowoduje), że wszyscy beneficjenci tej kradzieży stulecia pójdą siedzieć.
- Roman Giertych (@GiertychRoman) September 30, 2021
- Badanie ośmiu umów dotacji wykazało, że aż w sześciu przypadkach zadania te zostały powierzone organizacjom nieposiadającym adekwatnego przygotowania, w tym podmiotom powołanym bezpośrednio przed ogłoszeniem konkursów, które nie miały żadnego doświadczenia i dopiero w toku realizacji umów budowały swój potencjał kadrowy oraz organizacyjny. Powyższe miało poważne konsekwencje dla sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem, która w przypadku województwa opolskiego uległa istotnemu pogorszeniu (w związku z nagłym przerwaniem świadczenia pomocy przez Fundację Ex Bono), a nawet stworzyło bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia niektórych małoletnich beneficjentów pomocy z terenu województwa śląskiego - czytamy w raporcie NIK.
Rażącym przykładem zlecenia zadań Funduszu Sprawiedliwości podmiotowi nieprzygotowanemu organizacyjnie i merytorycznie było powierzenie przez Dysponenta obowiązków w zakresie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem Fundacji Ex Bono z Opola. Fundacja została wpisana do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego w dniu 12 stycznia 2018 r.138, natomiast już w listopadzie 2018 r. złożyła oferty, w wyniku których zawarła z Dysponentem dwie umowy na prowadzenie ośrodków i punktów pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem na terenie województwa opolskiego (wartość dotacji wyniosła 5124,7 tys. zł) oraz województwa śląskiego (wartość dotacji 3987,3 tys. zł). Przed złożeniem ofert Fundacja nie realizowała żadnych zadań związanych ze wsparciem osób pokrzywdzonych przestępstwem, a jej jedyne praktyczne doświadczenie polegało na realizacji zadania, pn. "Zajęcia praktyczne z bezpieczeństwa w ruchu drogowym", na podstawie umowy zawartej z Miastem Opole, w ramach której Fundacja otrzymała dotację w kwocie 4,0 tys. zł.
"Fajnie" się zaczyna NIK show. pic.twitter.com/XWXIHOH2Z2
- Grzegorz Kot (@gfkot) September 30, 2021
Z informacji otrzymanych od Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wynikało, że kwota ta stanowiła jedyny przychód Fundacji Ex Bono w roku poprzedzającym uzyskanie wielomilionowych dotacji z Funduszu Sprawiedliwości. Przystępując do wykonania zadań zleconych przez Dysponenta Funduszu Fundacja Ex Bono nie była przygotowana kadrowo i organizacyjnie do ich realizacji. Nie dysponowała nawet siedzibą, a pod adresem ujawnionym w KRS, w dniu rozpoczęcia czynności kontrolnych NIK, znajdował się lokal mieszkalny w wielorodzinnym budynku.
Osoba przebywająca w tym lokalu poinformowała, że nie ma żadnego związku z Fundacją, lokal jest wynajęty, a pod ww. adresem Fundacja nigdy nie działała. Na zdjęciu poniżej przedstawiono aktualną siedzibę Fundacji zgodną z KRS.
opole2: Napisała postów [28], status [nowy]
EX Bono- Wilkos Małgorzata (kiedyś współpracownica Patryk Jaki) zamieszana w działalność fundacji