Warto jednak wiedzieć, że może być ona niezwykle smaczna, dotyczy to jednak wyłącznie kaw speciality, czyli wysokogatunkowych, starannie wyselekcjonowanych, certyfikowanych. Kawa rzemieślnicza zachwyca bogactwem i różnorodnością nut smakowych.
Czym charakteryzują się kawy speciality?
Jeśli ktoś chce spróbować smaku prawdziwej kawy, to powinien omijać szerokim łukiem dyskonty spożywcze. Wysokiej jakości ziarna ma do zaoferowania palarnia kawy, która sprowadza je ze sprawdzonego źródła, po czym wypala na bieżąco. Kawy rzemieślnicze różnią się pod wieloma względami od tego, co znajduje się na sklepowych półkach. Powstają one wyłącznie z najwyższej jakości ziaren, które są ręcznie zbierane, a następnie poddawane rygorystycznej ocenie profesjonalnych Q-graderów. Muszą spełnić szereg wymagań, uzyskać co najmniej 80 punktów na 100. Odrzucane są wszystkie niedojrzałe ziarna, mające defekty. Kawa specjality charakteryzuje się czystym, wręcz aksamitnym smakiem. Kusi swoim owocowo-kwiatowym aromatem. Jest pozbawiona nadmiernej goryczki, dlatego miłośnicy delikatnych napojów będą zachwyceni. W przypadku kaw rzemieślniczych można mówić też o dużej różnorodności (nuty czekoladowo-orzechowe, herbaciane, cytrusowe, rozmaitych przypraw itd.), w zależności od sposobu i warunków uprawy. Powstają one wyłącznie z ostatniego sezonu zbiorów. Ziarna trafiają do palarni bezpośrednio od producenta lub za pomocą wyspecjalizowanego pośrednika, co stanowi gwarancję zróżnicowanego rozwoju. Kupując tego typu kawę, można wspierać społeczność zajmującą się jej produkcją.
Co jest potrzebne do tego, aby móc każdego dnia cieszyć się pysznym smakiem kawy rzemieślniczej?
Warto od razu zaznaczyć, że nie ma jednej idealnej kawy dla wszystkich, bo poszczególne odmiany różnią się od siebie pod wieloma względami, a każdy ma inne preferencje. Przy wyborze kawy należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, a jedną z nich jest zapoznanie się z etykietą. Powinny znajdować się na niej informacje dotyczące pochodzenia kawy, jej odmiany. Nie może zabraknąć też daty i sposobu wypalenia. Pamiętać trzeba również o tym, aby wybierać kawę ziarnistą, świeżo paloną. Trzy miesiąca od wypalenia to maksimum, jeśli napój ma być aromatyczny. Kluczowe będzie zmielenie ziaren bezpośrednio przed parzeniem kawy. Wystarczy kilkanaście godzin na zwietrzenie zmielonej kawy, dlatego nie ma sensu kupować jej w tej postaci. Jeśli kawa rzemieślnicza ma zachwycać smakiem i aromatem, to nie wystarczy jej zmielić, wsypać do kubka i zalać wrzątkiem. Na smak kawy mocno wpływa sposób zmielenia ziaren. Godne polecenia są przede wszystkim młynki żarnowe, które pozwalają na regulowanie grubości mielenia. Ponadto łatwo utrzymuje się je w czystości.
Potrzebny będzie również dzbanek filtrujący wodę. Trzeba mieć na uwadze to, że w niefiltrowanej wodzie znajdują się różne minerały wchodzące w reakcje ze związkami zawartymi w kawie, co niestety wpływa negatywnie na jej smak. Do odmierzania odpowiedniej ilości surowca niezbędna jest waga. Jeśli chce się uzyskać perfekcyjny napój, to należy zadbać o zachowanie właściwych proporcji (dotyczy to zarówno kawy, jak i wody). Precyzja to podstawa podczas przygotowywania kawy speciality. Bardzo ważne jest to, jaką metodą będzie się parzyć kawę. Można użyć ekspresu do kawy, ale jest też szereg alternatywnych metod, w zależności od indywidualnych preferencji. Jeśli ktoś lubi mocną kawę o wyrazistym smaku, to świetnie sprawdzi się kawiarka i ekspres ciśnieniowy. Z kolei miłośnikom delikatniejszych smaków można polecić przede wszystkim drippera i AeroPress. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kawą speciality, mogą pójść na skróty i kupić gotowy zestaw. Znajdzie się w nim żarnowy młynek do kawy, drip do jej zaparzania, filtry do urządzenia, waga baristyczna z czasomierzem, dzbanek z wylewką, drukowany poradnik.
DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
?Gdyby głupota umiała latać, wznosiłaby się Pani jak gołębica?