- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 1386
- Dodano: 2021-10-05 / 18:46
- Komentarzy: 0
Kto jest bardziej zadłużony - młodzi czy starsi? Stan portfeli Polaków
Polacy zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe. Eksperci przyjrzeli się podejściu każdej z nich do spłacania zobowiązań. Wynik tego badania pozwolił na wyciągnięcie ciekawych wniosków. "Młodym nie przeszkadzają konsekwencje, żyją według zasady 'no limit'".
Młodzi są dobrej myśli
I nawet ograniczona zdolność kredytowa ani pandemia nie zatrzymują ich w zaciąganiu kolejnych zobowiązań. Długi Polaków poniżej 35 roku życia wzrosły w ciągu ostatniego roku o 0,5 miliarda złotych. O 19 tysięcy osób powiększyła się też liczba młodych z niespłacanymi na czas zobowiązaniami. Tak wynika z danych opublikowanych przez Krajowy Rejestr Długów. Prezes KRD Adam Łącki uważa, że może to być spowodowane poczuciem wsparcia ze strony rodziny. "Młodsi żyją według zasady 'no limi' i są odporni na negocjacje." - czytamy w raporcie. Statystyki pokazują, że w tej grupie wiekowej łączne zadłużenie wynosi 6 miliardów złotych i dotyczy 650 tysięcy osób.
Starsi są bardziej rozsądni`
Do przeciwnych wniosków doszli eksperci, obserwując sposób regulowania zobowiązań finansowych przez dojrzałych Polaków. W grupie powyżej 35 roku życia tendencja do zadłużania się jest wyraźnie malejąca. Ich łączne zobowiązania wynoszą obecnie 40,6 miliarda złotych. Jeszcze rok temu było to o 2,33 miliarda złotych więcej. Z 1,86 miliona figurujących w KRD przed rokiem dłużników, liczba ta zmalała obecnie do 1,76 milionów. Rozsądniejsze podejście do zarządzania finansami dotyczy, według prezesa KRD, nie tylko rachunków i kredytów, ale również codziennych wydatków.
"Starsi, opierając się na doświadczeniu życiowym, obawiają się o przyszłość, co powoduje zaciskanie pasa. Widać to w naszej bazie danych. Spadają bowiem zaległości i liczba dłużników w tej grupie. Epidemia koronawirusa zweryfikowała ich stosunek do zakupów, zarówno tych dużych, jak samochody, sprzęt RTV czy AGD, jak i codziennych wydatków." - wyjaśnia Adam Łącki.
Z opublikowanego przez rejestr dłużników raportu wynika również, że osoby w średnim wieku i starsze mają większe poczucie odpowiedzialności za swoje zobowiązania. To oni częściej kontaktują się z wierzycielami, aby uzgodnić warunki spłaty zaległości. Według cytowanego przez KRD Jakuba Kosteckiegp, prezesa jednej z firm windykacyjnych, dojrzali Polacy często są skłonni do podjęcia dodatkowych działań, jednak brakuje im zewnętrznego impulsu. Rozmowy z negocjatorami powodują według niego motywację np. do znalezienia dodatkowego źródła dochodu. Najwięcej odnotowanych zaległości osób "35+" dotyczy rachunków za gaz, prąd i czynsz oraz rat kredytowych lub pożyczek.
News4Media, fot.: iStock
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.