• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 958
    • Dodano: 2021-10-06 / 14:35
    • Komentarzy: 0

    Nobel z chemii przyznany. Tym razem dwóch laureatów

    Akademia Noblowska ogłosiła, kto w tym roku został laureatem najważniejszej na świecie nagrody naukowej. Wskazano zwycięzców w dziedzinie chemii. Czym sobie zasłużyli na zaszczyty?

    Dzień po dniu przedstawiani są zdobywcy Nagrody Nobla w kolejnych kategoriach. Do tej pory poznaliśmy zwycięzców z zakresu fizjologii lub medycyny oraz fizyki. W środę szwedzka akademia podała nazwiska naukowców docenionych za ich dokonania w dziedzinie chemii. Nobla 2021 otrzymali: Niemiec Benjamin List i Brytyjczyk David W.C. MacMillan. Każdy z nich odbierze medal, dyplom oraz połowę nagrody pieniężnej. To 10 mln koron szwedzkich (ok. 4,3 mln zł) do podziału.

    List i MacMillan na to wyróżnienie zasłużyli, prowadząc badania nad "nowym, precyzyjnym narzędziem konstruowania cząsteczek: katalizy organicznej." - tak podała szwedzka akademia, tłumacząc jednocześnie, że praca naukowców miała wpływ na rozwój farmacji i jednocześnie sprawiła, że chemia stała się bardziej ekologiczna. "Naukowcy od dawna wierzyli, że dostępne są tylko dwa rodzaje katalizatorów: metale i enzymy. Niezależnie od siebie laureaci Nagrody Nobla Benjamin List i David W. C. Macmillan opracowali trzeci typ - asymetryczną katalizę organiczną" - orzekł komitet noblowski.

    Co osiągnięcia naukowców oznaczają w praktyce? W wielkim skrócie: opracowany przez nagrodzonych katalizator - jak każdy inny - przyspiesza procesy chemiczne przy np. produkcji farmaceutyków. Osiągnięciem noblistów jest to, że znaleźli sposób, aby tym katalizatorem były cząsteczki organiczne, które po wykorzystaniu ulegną biodegradacji. To duży krok w stronę tzw. zielonej chemii, która nie szkodzi środowisku naturalnemu.

    W czwartek poznamy zdobywcę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, dzień później zostanie ogłoszony laureat Pokojowej Nagrody Nobla, a w poniedziałek będzie przedstawiony zwycięzca w zakresie ekonomii.

    News4Media, fot.: Nobel Prize
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".