- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 3544
- Dodano: 2021-10-11 / 16:24
- Komentarzy: 16
Akcyza na alkohol i papierosy w górę. O ile wzrosną ceny?
Ministerstwo Finansów zdecydowało o podwyższeniu akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Podało także konkrety - ile trzeba będzie wydać więcej w sklepach.
Zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2022 roku i nie będzie to jedyna podwyżka akcyzy. Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów stawki mają rosnąć co roku. Danina dotycząca alkoholu etylowego, piwa i wina w nowym roku wzrośnie o 10 procent, a następnie - do 2027 roku - o kolejne 5 procent co 12 miesięcy. Wzrośnie także akcyza na papierosy i inne wyroby tytoniowe - o 10 procent i o taką wartość będzie szła w górę co roku. Resort szacuje, że tylko w 2023 r. z tego tytułu wpływy do budżetu państwa zwiększą się o blisko 4,5 mld złotych. Ministerstwo dodaje także, że trudno jest dokładnie przewidzieć reakcję rynku i konsumentów na podwyżki, bo te na pewno nastąpią. Dlatego może się okazać, że wpływy fiskalne mogą być niższe, bo spadnie spożycie alkoholu i sprzedaż wyrobów tytoniowych.
Ceny w górę
MF podało także kwotową wartość podwyżki. W 2022 roku ceny wzrosną (według stawki akcyzowej) następująco:
• wódka (40 proc. alkoholu) 0,5 litra - 1,5 zł,
• wino 0,75 litra - 16 groszy,
• piwo 0,5 litra - 6 groszy,
• paczka papierosów - 30 groszy,
• tytoń podgrzewany - 1 zł.
Podwyżka nie obejmie cydru i perry do zawartości alkoholu do 5 procent. Ministerstwo tłumaczy, że podobne stawki fiskalne na alkohol obowiązują w wielu innych krajach Unii Europejskiej, a obecnie takie produkty w Polsce są jednymi z najtańszych na wspólnotowym rynku. "Zgodnie z danymi Eurostatu, ceny konsumpcyjne napojów alkoholowych w Polsce są na zdecydowanie niższym poziomie niż w innych krajach UE. Tańszy alkohol można kupić jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Natomiast cena paczki papierosów jest niższa jedynie w Bułgarii." - podał w komunikacie resort.
Wyjaśnił także, że podgrzewany tytoń jest opodatkowany w 19 z 26 krajów UE, a Polska stosuje najniższą stawkę. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na którą powołuje się MF, tytoń i alkohol są głównymi "czynnikami ryzyka dla zdrowia Europejczyków". Palenie zabija rocznie 8 mln osób z czego 1,2 mln to tzw bierni palacze. Tylko w Polsce - jak wylicza ministerstwo - rocznie odchodzi do 67 tys. zgonów. WHO informuje także, że nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do zaistnienia 5,1 procent chorób bezpośrednio niezwiązanych z tym faktem.
News4Media, fot.: iStock
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Król Forum: Napisał postów [1847], status [zrobił/a karierę]
Mnie tam stać, nie pije tańszego wina niż 500euro zabutelke.