• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1791
    • Dodano: 2021-10-23 / 08:50
    • Komentarzy: 1

    Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej ma światową sławę

    (Fot. Politechnika Opolska)

    Trzy sale, ponad 1400 eksponatów. Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej jest rozpoznawalne w odległych zakątkach świata.


    To wyjątkowe w skali światowej miejsce, które odwiedzają nie tylko wycieczki, ale także naukowcy. Sam pomysł utworzenia muzeum na politechnice zrodził się 8 listopada 2010 roku podczas "Wieczoru z Röntgenem", gdzie ówczesny rektor prof. Jerzy Skubis zaproponował, żeby przenieść prywatną kolekcję dr inż. Grzegorza Jezierskiego do muzeum.

    - Rok trwało przygotowanie pomieszczeń (muzeum znajduje się na trzecim piętrze w budynku nr 5 na drugim kampusie - dop. red.), muzeum zostało otwarte 8 listopada 2011 roku, czyli w rocznicę odkrycia przez Wilhelma Röntgena promieniowania X. Wtedy zajmowało tylko jedną salę, która miała znacznie mniej eksponatów niż teraz. Dzisiaj mamy dwie sale wypełnione sprzętem i trzecią częściowo, w sumie w muzeum jest ponad 1400 eksponatów. Co prawda nazwa muzeum wskazuje na kolekcję lamp rentgenowskich, to gromadzę w nim wszystko, co ma związek z promieniowaniem rentgenowskim, czyli różnego rodzaju detektory, urządzenia rejestrujące promieniowanie, dozymetry - mówi założyciel muzeum, dr inż. Grzegorz Jezierski.

    - Kilka aparatów, które można zobaczyć w muzeum to są właśnie pojedyncze egzemplarze. Natomiast, jeżeli chodzi o same lampy, to Polska nigdy nie produkowała lamp rentgenowskich, stąd wszystkie lampy, które można tutaj zobaczyć pochodzą z całego świata począwszy od Stanów Zjednoczonych po Japonię, Europę. Trudno wymienić te najciekawsze, na pewno cenne są takie, które były produkowane bardzo krótko, takich też mamy sporo. Wśród naszych eksponatów można zobaczyć także ciekawostki jak urządzenie wytwarzające promieniowanie rentgenowskie na zasadzie rozciągającej się taśmy klejącej, mamy także miniaturowe źródła przeznaczone do wysyłania na misję kosmiczną, mamy także efekty prób uruchomienia w Polsce lamp rentgenowskich na Wojskowej Akademii Technicznej. Ostatnio otrzymaliśmy jedną z największych lamp rentgenowskich świata: SRT 4 Coolidge Tube wyprodukowaną w latach 30. ubiegłego wieku przez firmę General Electric - słyszymy.

    Muzeum znajduje się na trzecim piętrze w budynku nr 5 na drugim kampusie Politechniki Opolskiej. Licznie i cyklicznie odwiedzają wycieczki związane ze szkoleniem lekarzy i techników radiologów, przyjeżdżają szkoły pomaturalne z Wrocławia, Krakowa; mogą tutaj m.in. poznać budowę lamp i aparatów.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-10-24 19:33:12 [5.173.114.*] id:1623991  
    tippmann: Napisał postów [7799], status [VIP] Reputacja
    muzeum złomu na koszt podatnika

    Nick:
    Treść: