Jaka jest jakość wody w Opolu?
Jednym z podstawowych kryteriów jakie bierze się pod uwagę badając jakość jest twardość wody. Opole słynie z bardzo dobrych ujęć w Zawadzie i Grotowicach. Posiada też jeden z największych podziemnych rezerwuarów wody w Europie. Jest to woda regularnie badana i w związku z tym konsumenci mają pewność, że opolska kranówka jest wolna od bakterii chorobotwórczych. Nie zawiera także szkodliwych związków azotowych, w jej składzie znajdują się śladowe ilości żelaza oraz pożyteczny sód i potas.
Dzięki regularnym badaniom składu pod lupę bierze się także każdorazowo twardość wody. Opole na większości swojej powierzchni posiada wodę o średniej i wysokiej twardości. Co prawda na mapie miasta są także miejsca, w których woda jest miękka, jednak dla większości mieszkańców konieczne jest zmiękczanie wody, albo walka z kamieniem. Woda w Opolu pochodzi z ujęć głębinowych, trzeciorzędowych i czwartorzędowych. Część z nich jest jednak zasilana przez rzekę - Jemielnicę - i ta wymaga dodatkowego uzdatniania. Opolska kranówka na całym obszarze miasta spełnia wymagania z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Badanie jakości wody w kranie
Aby mieć pewność, że woda płynąca z kranu nadaje się do spożycia przez ludzi konieczne są regularne badania. Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu regularnie podaje wskaźniki jakości wody pitnej dla studni w różnych punktach poboru w mieście. Należą do nich ujęcia:
- Zawada
- Grotowice - Utrata
- Groszowice
- ulica Oleska w Opolu
Podczas badań sprawdza się zawartość i ilość poszczególnych składników mineralnych jak: sód, potas, żelazo, ale też węglanu wapnia odpowiadającego za twardość wody. Opole szczyci się tym, że tutejsza kranówka jest wolna od bakterii i mikroorganizmów, ma przyjemny smak i wysoką przejrzystość. Dodatkowo, ilość sodu i potasu jest porównywalna z wodą źródlaną butelkowaną.
Bez wątpienia jest to woda, która nadaje się do picia, jednak aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort spożywania wody konieczne są regularne badania, wykluczające dostanie się do wody kranowej zanieczyszczeń.
Zmiękczacz wody w domu
W przypadku wody o wysokiej lub nawet średniej twardości doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie zmiękczaczy do wody. Jedno urządzenie pozwala już przed użyciem pozbyć się problemu, a centralne zmiękczacze do wody na cały dom ochronią urządzenia AGD przed szkodliwym dla nich kamieniem.
Problemem, z którym pomaga uporać się zmiękczacz jest twardość wody. Opole posiada źródła wody o bardzo wysokiej jakości, jednak dość twardej. Bez odpowiedniej profilaktyki twarda woda skraca żywotność urządzeń gospodarstwa domowego jak ekspres, czajnik, żelazko czy pralka. Zastosowanie zmiękczacza wody rozwiązuje problem za jednym razem w całym domu.
Zmiękczacze wody skutecznie neutralizują działanie węglanu wapnia i w prosty sposób zmiękczają wodę. Dzięki temu nie ma już konieczności ciągłego odkamieniania pralki, żelazka, czajnika, ani innych urządzeń, w których kamień z twardej wody osadza się. Mniej kamienia pozytywnie wpływa także na jakość pracy urządzeń.
Kolejnym problemem, jaki może rozwiązać zmiękczacz zainstalowany w domu jest smak, na który wpływa twardość wody. Opole posiada źródła wody o dobrym smaku i neutralnym zapachu. Niemniej, kamień, który wynika z zawartości węglanu wapnia może skutecznie popsuć smak kawy czy herbaty. Dzięki zmiękczaczom do wody można w łatwy sposób uniknąć powstawania kamienia i tym samym poprawić smak wody pitnej.
Stacje zmiękczania wody są łatwe w obsłudze, wymagają jedynie uzupełniania tabletek solnych, dzięki którym urządzenie skutecznie działa. Centralny zmiękczacz wody, jest doskonałym rozwiązaniem, które zapewni najwyższą jej jakość i ochroni urządzenia. Dzięki temu, bez dodatkowego wysiłku czajnik, ekspres czy pralka będą działać przez długie lata, a woda z kranu będzie w końcu wolna od kamienia i jeszcze smaczniejsza.
maromarko: Napisał postów [85], status [młodszy wyjadacz]
Mam wrażenie, że czytam artykuł reklamowy.;)