Samochód zastępczy i stłuczka
Korzystając z samochodu zastępczego, należy bezwzględnie przestrzegać zasad ruchu drogowego oraz jeździć niezwykle ostrożnie. Jednak zdarza się, że pomimo naszych starań, dochodzi do stłuczki. Sposób postępowania w takim wypadku zależy w głównej mierze od okoliczności oraz zapisów w umowie, jaka zawarliśmy, aby wynająć samochód zastępczy.
Stłuczka z winy innego uczestnika ruchu
Jeżeli do stłuczki doszło z winy drugiego uczestnika ruchu, należy przypomnieć sobie zapisy umowy. Część ubezpieczycieli wymaga, aby do każdego zdarzenia była wezwana policja. W takim wypadku wybieramy numer alarmowy oraz zgłaszamy stłuczkę lub wypadek odpowiednim służbom. Po spisaniu i wypełnieniu niezbędnych dokumentów, kontaktujemy się z ubezpieczycielem w celu poinformowania o szkodzie. Jeżeli ubezpieczyciel nie wymaga obecności policji, można spisać specjalne oświadczenie dla ubezpieczyciela na miejscu zdarzenia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ stanowi dowód potwierdzający winę innego uczestnika ruchu. To również należy zgłosić w ubezpieczalni. W zależności od firmy, mamy różne terminy zgłoszenia zdarzenia. W niektórych przypadkach mamy na to jedynie godzinę, dlatego koniecznie należy zapoznać się i zapamiętać warunki umowy.
Opłaty za naprawy są pobierane z OC sprawcy, a my, jako poszkodowani, nie zostajemy obciążeni kosztami. Jeżeli jest taka możliwość, odstawiamy samochód zastępczy do ubezpieczalni lub zakładu, z którym ma ona umowę. Na stronie http://kalkulatoroc.org.pl znajdziemy porównywarkę ofert ubezpieczeń OC i AC, również na auto zastępcze.
Stłuczka z winy kierującego
Jeżeli prowadzisz auto zastępcze oraz nie stosujesz się do zasad ruchu drogowego, możesz spowodować wypadek. W momencie, kiedy samochód zastępczy ulega kolizji z winy osoby, która siedzi za kierownicą, to ona odpowiada za wyrządzone szkody, również, a może przede wszystkim materialnie. Wynajem auta zastępczego wiąże się z pewnego rodzaju odpowiedzialnością za własność ubezpieczalni. Dlatego powodując stłuczkę, musisz liczyć się z tym, że auto zastępcze zostanie naprawione na Twój koszt. Zostaniesz również zobowiązany do zwrotu auta zastępczego.
Zastępczy samochód uszkodzony przez nieznanego sprawcę
Może zdarzyć się, że pojazd zastępczy zostanie uszkodzony w chwili, kiedy znajduje się poza zasięgiem naszego wzorku. Może to zdarzyć się na parkingu osiedlowym lub podczas zakupów. W takim wypadku należy niezwłocznie wezwać policję. Jeżeli uda się ustalić przebieg zdarzenia za pomocą monitoringu, koszt naprawy pokryje OC sprawcy. W innym wypadku właściciel samochodu zastępczego, czyli towarzystwo ubezpieczeniowe będzie dochodzić do wypłaty odszkodowania z AC pojazdu. O szczegółach możesz przeczytać tutaj: http://kalkulatoroc.org.pl/stluczka-samochodem-zastepczym-kto-placi-za-szkody/.
Wynajem samochodu zastępczego to prosty sposób, aby po wypadku lub stłuczce, które wymagają naprawy naszego samochodu, nadal bez problemu poruszać się. Jednak należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ w momencie zajścia zdarzenia na drodze może okazać się, że zostaniemy obciążeni znacznymi kosztami naprawy auta zastępczego.
undefined