• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 3749
    • Dodano: 2021-10-25 / 18:45
    • Komentarzy: 2

    Zniczodzielnia. Coraz częstszy widok na polskich cmentarzach

    Zaczęło się kilka lat temu. Wówczas stanęła pierwsza. Teraz zniczodzielnie są organizowane na kolejnych nekropoliach. Jaka jest ich idea?

    Najnowsza stanęła właśnie na cmentarzu w Świdniku w województwie lubelskim. Lokalni samorządowcy w porozumieniu z proboszczem zarządzającym nekropolią uznali, że będzie to bardzo dobre rozwiązanie, a jeżeli się przyjmie, to zniczodzielnie staną także na innych cmentarzach.

    Zaczęły pojawiać się kilka lat temu. W 2019 r. np. stanęła w Rudzie Śląskiej. Potem to rozwiązanie wprowadzono na warszawskich cmentarzach - Północnym i na Bielanach. Kolejne miejscowości i kolejne cmentarze zaczęły organizować zniczodzielnie, a wiele z nich powstało w ramach budżetów obywatelskich.

    Zniczodzielnia to nic innego, jak postawiony w widocznym miejscu, przy wejściu duży regał. "Idea jest prosta. Zamiast wyrzucać szklane znicze do kosza, można je odłożyć na półkę i ponownie wykorzystać. Chodzi o znicze, które nadają się do uzupełniania wkładu. W ten sposób my będziemy bardziej eko, a osoby, które zdecydują się na ich ponowne wykorzystanie, zyskają finansowo, gdyż pozostanie im jedynie zakup wkładu." - tłumaczył inaugurując uruchomienie takiej inicjatywy Bartłomiej Pejo, członek zarządu świdnickiego.

    Zniczodzielnia ma się również przyczynić do zmniejszenia ilości odpadów na cmentarzu. Chodzi o to, aby do kontenerów na śmieci nie wyrzucać nadających się do ponownego wykorzystania szklanych zniczy. Pejo dodał, że nie bez powodu taka półka stanęła tuż przed 1 listopada. Zaznaczył także, że nie widzi przeszkód, aby zniczodzielni przy nekropoliach w okolicy było znacznie więcej.

    Czasami wystarczy tylko jeden taki regał, ale są miejsca, gdzie postawiono ich znacznie więcej. Przy Cmentarzu Północnym w stolicy, jest ich aż cztery. Ustawiono je przy każdym z wejść. "Głównym zadaniem programu jest wypracowanie proekologicznych zachowań i postaw wśród mieszkańców. Mam nadzieję, że popularyzowanie tego typu inicjatyw w jakimś stopniu wpłynie na ograniczenie generowanych odpadów oraz marnotrawienia nie tylko żywności, ale również przedmiotów."- komentował Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

    News4Media/ fot główne: iStock/ zdjęcie w tekście: Marcin Magier Facebook
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-10-25 20:34:22 [46.204.24.*] id:1624102  
    [moderacja]: Napisał postów [1455], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2021-10-25 21:32:23 [89.73.233.*] id:1624106  
    IAN: Napisał postów [110], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
    Pisałem już o tym ostatnio,czy to 24opole,czy inny onet lub wp,tudzież interia,jeszcze chwila i bedziemy czytać że Michał W.zmienił kolor włosów,schodzicie na psy,żenada.