• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 944
    • Dodano: 2021-10-26 / 19:47
    • Komentarzy: 1

    UMWO apeluje o natychmiastowe opracowanie i wdrożenie tarczy dla systemu ochrony zdrowia

    (Fot. UMWO)

    Podczas sesji sejmiku województwa opolskiego radni podjęli apel w sprawie natychmiastowego opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel to dramatyczna prośba o pomoc rządową dla szpitali, które po kolejnych falach pandemii znalazły się w fatalnej sytuacji finansowej.


    Jak mówiła na sesji wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura, nad treścią apelu zarząd województwa pracował w ostatnim czasie wspólnie z dyrektorami i prezesami wojewódzkich placówek ochrony zdrowia, ale skonsultowano go z zarządzającymi wszystkimi szpitali, zarówno resortowymi, jak i powiatowymi.

    Ochrona zdrowia jedyną branżą bez tarczy

    - Od początku pandemii przeznaczyliśmy ogromne środki na pomoc jednostkom ochrony zdrowia, a przede wszystkim personelowi i pacjentom. Ale decyzje i rekomendacje władz rządowych, wynikającej właśnie z pandemii, spowodowały m.in. czasowe ograniczenie możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych przez szpitale czy też czasową zmianę zakresu ich działalności, w tym w szczególności przekształcenie w ośrodki kwarantanny zbiorowej, a także izolatoria - informowała wicemarszałek.

    - To spowodowało, że często niemożliwe było realizowanie zakontraktowanej w NFZ działalności przy jednoczesnej konieczności ponoszenia kosztów osobowych i utrzymania infrastruktury. Pandemia spowodowała także powstanie szeregu dodatkowych kosztów, wynikających zarówno z potrzeby dostosowania infrastruktury jednostek do utrudnionych warunków udzielania świadczeń zdrowotnych, jak również związanych z koniecznością ochrony personelu oraz pacjentów przed zakażeniem - informowała. Podkreślała, że w tej sytuacji jedyną branżą, która nie otrzymała bezzwrotnej pomocy rządowej w formie tarczy antykryzysowej jest właśnie ochrona zdrowia.

    - Dlatego apelujemy o natychmiastowe opracowanie i wdrożenie tarczy dla systemu ochrony zdrowia. Apelujemy o wsparcie w formie bezzwrotnej dotacji w określonej kwocie, stanowiącej świadczenia postojowe, dopłat do kosztów stałych oraz dofinansowanie do kosztów utrzymania miejsc pracy pracowników - wymieniała Zuzanna Donath-Kasiura.

    Radny województwa, były wicemarszałek, Roman Kolek, podkreślał w dyskusji, choć pomoc dla szpitali w pandemii, zwłaszcza na dostosowanie infrastruktury czy środki ochrony była, to potem zaczęły się problemy z rozliczaniem usług zdrowotnych. - Dziś brak decyzji co do przyszłości rozliczania świadczeń i kształtowania ryczałtów, wiec trudno kształtować budżety szpitali na kolejny okres. Trzeba dążyć do tego, żeby nakłady zostały wyrównane, wiec taki apel należy podjąć - podkreślał.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-10-27 08:22:04 [217.173.195.*] id:1624181  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Z jednej strony rozumiem, ale z drugiej strony mam pretensje do lekarzy. Mogli protestować żeby nie zamykać szpitali, nie ograniczać ich standardowej działalności. Oczywiście poza tym zakresem gdzie oddziały były przekształcane na Covidowe. Te naważone piwo to my będziemy spijali jeszcze przez wiele lat. Na własne życzenie. Większość świata zachodniego.

    Nick:
    Treść: