- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2980
- Dodano: 2021-10-30 / 17:47
- Komentarzy: 6
Obchodzenie Halloween budzi kontrowersje
Sama nazwa tej zagranicznej tradycji pochodzi od wyrażenia "All Hallows' Eve", oznaczającego dosłownie wigilię Wszystkich Świętych. Inicjatorzy Halloween wierzyli, że w nocy z 31 na 1 listopada zaciera się granica pomiędzy życiem, a śmiercią.
W Polsce tydzień poprzedzający święto zmarłych jest raczej nostalgiczny, smutny, skłaniający do refleksji. Z drugiej strony ze sklepowych półek atakują nas liczne przebrania, pajęczyny, słodycze w kształcie wampirów, duchów i robactwa. Nic dziwnego, bo zgodnie z zagraniczną tradycją, noc przed Wszystkimi Świętymi jest radosna.
Sama nazwa tradycji pochodzi od wyrażenia "All Hallows' Eve", oznaczającego dosłownie wigilię Wszystkich Świętych. To dzień, w którym ludzie modlili się za zmarłych i przypadał na dzień przed 1 listopada. Zwyczaj, który obchodzimy 31 października pochodzi od tradycji celtyckiej, a dokładniej z ceremonii kapłanów (druidów), którzy w pogańskiej Szkocji pełnili funkcję lekarzy i magów.
Celtowie wierzyli, że dzień przed Wszystkimi Świętymi duchy zmarłych odwiedzają swoje ziemskie rodziny. Tradycja powędrowała do Ameryki dopiero w drugiej połowie XIX wieku, gdzie lekko zmieniła swój przebieg. To też Amerykanie nadali tradycji nazwę Halloween.
Obecnie Halloween najchętniej celebrują najmłodsi i dorośli na wszelkich eventach tematycznych (dyskoteki, imprezy, spotkania). Tradycja ta bardzo rzadko jest traktowana obojętnie, raczej ma swoich zdecydowanych zwolenników i tak samo zapartych przeciwników.
Przypomnijmy, że w zeszłym roku do Sejmu wpłynęła obywatelska anonimowa petycja w sprawie obchodzenia w Polsce amerykańskiego święta Halloween. Zgłoszony przez anonimowego obywatela projekt ustawy o wspieraniu tradycji narodowych Rzeczpospolitej Polskiej zakłada, że "kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni".
Słowianie mieli za to swoją - inną tradycję spędzania nocy przed Dniem Zmarłych. Słowiańskie święto zmarłych - dziady - były organizowane kilka razy w roku, m.in właśnie w noc z 31 października na 1 listopada. Zmarli znajdujący się w "zaświatach" mieli w tę noc okazję do odwiedzenia swoich bliskich, a w ramach tradycji przygotowywano im miejsce na odwiedziny. Rozpalano też ogniska, których płomienie miały wyznaczyć drogę duszom, wędrującym do swoich domów.
Możemy wspomnieć też duchowe podejście do świętowania w przeddzień zmarłych. Ponad rok temu w kwestii tej wypowiedział się Ojciec Grzegorz Kramer, opolski Jezuita: "Halloween to coś, co bardzo dużo mówi o śmierci. Śmierć jest opisywalna, namacalna, można wręcz powiedzieć - jest zimna. Z jednej strony straszna, ale z drugiej - taka nasza - zmysłowa. Więc fascynuje. Oglądamy horrory, ludzie szukają obrazków zmarłych, zdjęć z sekcji zwłok, zaglądają do rozwalonych nagrobków, oglądają zwłoki w muzeach. Boimy się, ale ciągnie nas. Bo można doświadczyć. Zmartwychwstanie jest inne. Kompletnie nieopisywalne, nienamacalne, przez to, że nie z naszej rzeczywistości - mało fascynujące. Dlatego zamiast zwalczać to pierwsze, warto uparcie głosić to drugie. I nie na zasadzie "anty", ale każdego dnia - jako coś, co jest fundamentalne. Głosić Zmartwychwstanie Jezusa to m.in. patrzeć na świat i szukać Boga. Szukać tego wszystkiego, co daje ludziom nadzieję, nie smutek. "Różowe okulary"? Nie, Boży optymizm, który kiedy widzi umarłego, od razu widzi Zmartwychwstanie."
Co sądzicie na temat obchodzenia Halloween?
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
tippmann: Napisał postów [7799], status [VIP]
nie obchodzę halołyn i tyle w temacie