- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1972
- Dodano: 2021-11-07 / 08:23
- Komentarzy: 3
Dzienny Dom Opieki Medycznej w ZOL w Głuchołazach już działa
Dzienny Dom Opieki Medycznej przy Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Głuchołazach to oferta nowych usług opiekuńczo-leczniczych dla osób starszych i potrzebujących opieki. Dom już działa i właśnie został uroczyście i oficjalnie otwarty.
Aby placówka ruszyła, konieczna była adaptacja dotychczasowego magazynu i świetlicy ZOL na Dzienny Dom Opieki Medycznej. Stało się to możliwe dzięki funduszom unijnym. Najpierw był projekt przebudowy i modernizacji starego budynku za ponad 1 milion 320 tysięcy złotych - budynek został gruntownie przebudowany, zbudowano łącznik do budynku głównego ZOL-u, obiekt i teren wokół dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, zakupiono sprzęt i wyposażenie niezbędne do uruchomienia dziennego oddziału psychogeriatrii. - Realizacja projektu umożliwiła nadanie nowej funkcji budynku z przeznaczeniem na dzienny oddział. Chcę się też pochwalić, że inwestycja otrzymała nominację do finału ogólnopolskiego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku - opowiadała podczas otwarcia placówki dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Głuchołazach Jolanta Nowakowska.
- Otwierany Dzienny Dom Opieki Medycznej to jedna z nowych form deinstytucjonalizacji opieki nad osobami starszymi - dodawała. Otwarcie placówki z zatrudnionymi specjalistami i przeprowadzeniem szkoleń podnoszących kwalifikacje personelu medycznego oraz opiekunów, zapewnieniem pacjentom wyżywienia i dojazdu oraz dokupieniem niezbędnego sprzętu to kolejny projekt, realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Wart jest ponad 1 milion 800 tysięcy złotych, a jego dofinansowanie unijne przekroczyło półtora miliona złotych.
Marszałek województwa Andrzej Buła gratulował szefowej głuchołaskiego ZOL-u, dyrektor Jolancie Nowakowskiej. - Pani dyrektor należy się medal inwestycyjny za to, że tak dużo dobrych rzeczy zrobiła za tak niewielkie pieniądze - żartował, wyrażając jednocześnie wielkie słowa uznania za przeprowadzenie tych projektów. Podkreślał, że na konieczność tzw. deinstytucjonalizacji opieki medycznej i społecznej Komisja Europejska zwracała już uwagę podczas negocjacji obecnie realizowanego programu regionalnego. - Do tego musieliśmy przekonać ludzi odpowiedzialnych za te obszary, bo Komisja Europejska pozwalała za pieniądze unijne zainterweniować w inny sposób w tych dziedzinach. To możliwość budowania przez przedsiębiorców domów całodobowej opieki, budowy mieszkań wspomaganych i wreszcie tego, co jest chyba największym wyzwaniem na przyszłość - tworzenia domów dziennego pobytu z wszechstronną opieką - mówił marszałek. Marszałek podkreślał, że to wpisuje się w hasło godzenia życia zawodowego i rodzinnego. - Dziś to godzenie to nie tylko żłobki i przedszkola, ale także zapewnienie opieki nad naszymi seniorami - dodawał.
Utworzenie Dziennego Domu Opieki Medycznej to zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych świadczonych w warunkach zbliżonych do domowych. Takie rozszerzenie działalności ZOL-u poprawi znacząco jakość opieki nad osobami starszymi, w tym z chorobami neurologicznymi. Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura mówi, że to nie tylko miejsce, gdzie mogą się oni spotkać, ale mają tu zapewnioną wszechstronną, całościową opiekę. - I tak właśnie należy podchodzić do osób starszych. Trzeba zbadać zarówno ich stan fizyczny, jak i dbać o ich zdrowie psychiczne - podkreśla.
Burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński cieszy się, że Dzienny Dom Opieki Medycznej to już kolejny punkt opieki związany z opieką senioralną w gminie. - W sytuacji, gdy odczuwamy niepokój o swoje zdrowie, nie tylko w związku z pandemią, powstaje kolejna placówka, która będzie świadczyła usługi zdrowotne dla mieszkańców gmina, ale i pacjentów spoza jej granic - mówi, wyrażając nadzieję, że placówka będzie trwała i długo funkcjonowała z korzyścią dla wszystkich.
Pracująca w głuchołaskim ZOL-u jako geriatra lekarka Bernadeta Mandyna podkreśla, że w sytuacji, gdy społeczeństwo się starzeje, istnieje potrzeba prowadzenia takich działań, które pomogą przedłużyć sprawność naszych seniorów. - Powinniśmy ich jak najdłużej utrzymać w samodzielności, żeby byli niezależni. I Dzienny Dom Opieki Medycznej jest takim miejscem, które wychodzi naprzeciw tym problemom. Tutaj chorzy są wszechstronnie rehabilitowani - mówi.
Dzienny Dom Opieki Medycznej już funkcjonuje. Pacjenci mogą przebywać tu w dni robocze, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Placówka może jednocześnie zapewnić opiekę grupie 20 pacjentów. Do ośrodka będą przyjmowani m.in. pacjenci bezpośrednio po hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki czy osoby potrzebujące wsparcia w codziennym funkcjonowaniu ze względu na podeszły wiek, w tym osoby z niepełnosprawnościami żyjące w jednoosobowych gospodarstwach domowych.
W ramach opieki jest świadczona m.in. rehabilitacja ruchowa, terapia zajęciowa, opieka lekarza geriatry i psychologa, nauka dotycząca samoopieki i samopielęgnacji, szkolenie i wsparcie psychologa dla opiekunów pacjentów.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
JutroalboWcale: Napisała postów [510], status [starszy pismak]
Andrzejki, każda okazja jest dobra by się wypromować, wszak to dzięki tobie Opolszczyzna jest tygrysem Europy z najwyższą emigracją i najniższym wzrostem inwestycji. By żyło się lepiej , naszym