• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 10749
    • Dodano: 2021-11-20 / 19:04
    • Komentarzy: 1

    W domu ulatniał się tlenek węgla. Lokator nie żyje

    (Fot. OSP Antoniów)

    (Fot. OSP Dylaki)

    Trzy zastępy straży interweniowały w gminie Ozimek. W jednym z domów jednorodzinnych ulatniał się tlenek węgla. Niestety nie udało się uratować lokatora.


    W okresie trwania sezonu grzewczego nasilają się przypadki zatrucia tlenkiem węgla. Przyczyny tragedii są zazwyczaj podobne: niewiedza, zaniedbanie, niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych czy wadliwa instalacja odprowadzania spalin.

    W sobotę 20 listopada strażacy interweniowali w Biestrzynniku na ulicy Leśnej. Ze zgłoszenia wynikało, że w domu może ulatniać się tlenek węgla, a z lokatorem nie ma kontaktu. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego i policję.

    Niestety po przybyciu na miejsce służb ratunkowych na pomoc było już za późno. Lokator domu jednorodzinnego leżał bez funkcji życiowych, najprawdopodobniej zatruł się tlenkiem węgla. Dokładne okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja. Od 1 października Państwowa Straż Pożarna odnotowała 5 zgonów w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

    Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

    W celu uniknięcia zaczadzenia należy przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić. Użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta. Stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu. W sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.

    Nie wolno zaklejać i zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych, a w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-11-21 12:12:15 [185.127.20.*] id:1626001  
    Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    Cichy zabójca zbiera żniwo :(

    Nick:
    Treść: