• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 850
    • Dodano: 2021-11-22 / 08:20
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jak karmić kota, aby był zdrowy i szczęśliwy?

    Dieta kota powinna być zbilansowana, czyli zawierać potrzebne makro- i mikroskładniki. Odpowiedzialne karmienie jest jednak równie ważne, jak rozpieszczanie podniebienia ulubieńca. Każdy troskliwy opiekun chce, żeby jego pupil cieszył się zdrowiem fizycznym, jak i dobrym nastrojem. Jak karmić kota, by był zdrowy i szczęśliwy?

    Zbilansowany pokarm i przysmaki


    Kot należy do bezwzględnych mięsożerców. Oznacza to, że wymaga w diecie obecności mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ w nich obecne są niezbędne dla tego gatunku zwierząt składniki odżywcze. Może jednak jeść także surowce roślinne, które są źródłem energii (skrobia) oraz włókna pokarmowego sprzyjającego zdrowej pracy jelit pupila. Ważnym elementem każdej diety są też minerały i witaminy, zwłaszcza witaminy z grupy B, witamina A (w postaci retinolu), D, E i K. Niezbędne w jadłospisie mruczka są także aminokwasy (składniki białek) m.in. tauryna. Kot nie potrafi jej samodzielnie wytworzyć, a jest ona potrzebna do prawidłowego funkcjonowania serca i zachowania dobrego wzroku.


    Zdrowy kot to szczęśliwy kot - podstawowe zasady karmienia


    Odpowiedni pokarm musi być pełnoporcjowy i serwowany często oraz w małych dawkach (4-8 porcji w ciągu dnia). Zatem jak karmić kota? Zdecydowanie większą część diety powinien stanowić pokarm mokry (w proporcjach 9:1 do pokarmu suchego pod względem masy produktów). Koty są przyzwyczajone do pobierania wody z pokarmu. Zaletą mokrych posiłków Sheba jest ich duża wilgotność, zbliżona do tych zdobywanych przez kocich przodków w naturze. Nie zapomnij jednak o zapewnieniu mruczkowi stałego dostępu do świeżej wody. Pamiętaj o zachowaniu przynajmniej półmetrowego odstępu wody od pokarmu (miseczki z wodą ustaw najlepiej w kilku różnych miejscach w domu). Wszystkie naczynia umieść z daleka od kuwety.


    Posiłki muszą mieć odpowiednią temperaturę. W naturze koty jedzą pokarm świeży i soczysty, o różnej teksturze i smaku (np. myszy, ptaki). Karmę z lodówki koniecznie ogrzej więc do temperatury pokojowej.


    Podając smaczne i pełnoporcjowe posiłki, uszczęśliwisz swojego ulubieńca. Z pewnością odpowie Ci błogim mruczeniem. Zapewnij mu różnorodność pożywienia i wzbogacaj menu przysmakami o różnym smaku i teksturze, aby mruczek poczuł się jak w kociej restauracji!


    Rozpieść go poprzez dodanie do jego diety pysznych przekąsek. Pamiętaj jednak, że ich dobowa porcja nie powinna przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego!


    Karmienie zależne od wieku kota


    Odpowiedzialne karmienie dotyczy wszystkich okresów rozwojowych mruczka. Zapotrzebowanie energetyczne kociąt, kotów dorosłych czy kotów starszych znacznie się różni, dlatego ich dieta powinna być dopasowana do konkretnego etapu życia. Wybierając odpowiedni pokarm, należy wziąć pod uwagę wiek, stan zdrowia oraz styl życia (aktywność) pupila. Pamiętaj, że dieta będzie wyglądała inaczej również u kotów po zabiegu kastracji czy sterylizacji.


    Czego nie podawać kotu?


    Przygotowywanie pokarmu dla kota w domu wymaga ogromnej wiedzy z zakresu dietetyki weterynaryjnej. Karma podawana mruczkowi w niewłaściwy sposób może okazać się dla niego szkodliwa, a serwowanie surowego mięsa, resztek z obiadu, kości czy mleka być niebezpieczne i zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu.


    Wybór pełnoporcjowego, gotowego pokarmu pomoże dostarczyć Twojemu pupilowi odpowiednią ilość składników odżywczych dopasowanych do jego wieku, rasy i kondycji. W karmach Sheba znajdziesz odpowiednio dobraną ilość substancji odżywczych, a zawarte w posiłkach aromatyczne składniki zadbają o kubki smakowe mruczka. Dzięki temu Twój kot będzie zdrowy i szczęśliwy. Kompletne, zbilansowane karmy, o różnym smaku i teksturze (o stałych proporcjach składników odżywczych) oraz ulubione przysmaki to droga przez żołądek do serca mruczka.



    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".