• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1306
    • Dodano: 2021-11-30 / 18:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Tych kwiatów nie będziesz musiał wykopywać na zimę. Sprawdź!

    Założenie pięknego ogrodu wcale nie musi wiązać się z koniecznością wykopywania roślin na zimę i sadzenia co roku nowych. Istnieją kwiaty, które doskonale radzą sobie w gruncie zimą, a gdy nadejdzie już czas wegetacji, ponownie wyrastają z ziemi, by zachwycać swoim wyglądem. Przedstawiamy odmiany roślin, które przetrzymają mrozy w ogrodzie.

    Piwonia
    Piwonie to rośliny o niezwykle subtelnym wyglądzie. Ich pofalowane płatki tworzą kuliste skupiska w jasnych, najczęściej białych lub różowych odcieniach. Na pierwsze kwiaty trzeba jednak poczekać nawet 3 lata po zasadzeniu roślin. Piwonie są co prawda nieco wymagające w uprawie, ale za to odporne na mróz i szkodniki. Gdy piwonia zadomowi się już w jakimś miejscu, najlepiej pozostawić ją tam przez kilka lat. Bardzo dobrze czuje się na stanowiskach nasłonecznionych. Podłoże, w którym ją umieszczamy powinno być żyzne i starannie zdrenowane. Na zimę należy usunąć części rośliny, które wystają nad ziemią. A w jakiej cenie można nabyć dobrej jakości sadzonki? Ceny piwonii wahają się w okolicach kilkunastu złotych.

    Złocień
    Złocienie to mało wymagające rośliny. Dobrze radzą sobie w każdej glebie i preferują stanowiska nasłonecznione. Liście rośliny skupiają się u dołu łodygi, która może osiągać od 10 cm do nawet 1 m wysokości. Na szczycie łodygi znajdują kwiaty, które przybierają zazwyczaj podłużny kształt i jasną barwę. Są one skupione wokół żółtego okręgu. Niektóre złocienie np. "La Spider" mają o wiele węższe płatki, co gwarantuje niepowtarzalny efekt wizualny. Taką odmianę możesz kupić w sklepie Cebule.pl.

    Jeżówka purpurowa
    Jeżówka Purpurowa pochodzi z Ameryki Północnej. To kolejna roślina z grupy mało wymagających. Dobrze rośnie na każdym rodzaju podłoża, ale najlepiej umieszczać ją na stanowiskach słonecznych. Okres kwitnienia rozpoczyna się w środku lata i może trwać nawet do października. Różowe płatki mają języczkowaty kształt i skupione są wokół stożka utworzonego z kwiatów rurkowatych. Jeżówka purpurowa stała się popularna nie tylko ze względu na swoje walory ozdobne, ale także ze względu na liczne właściwości lecznicze.

    Przetacznik kłosowy
    Przestacznik kłosowy przykuwa uwagę swoim oryginalnym wyglądem. Łodyga może osiągać nawet pół metra wysokości. Kwiaty są najczęściej niebieskie, fioletowe lub białe i tworzą kłosy w górnej części łodygi. Przetaczniki dobrze się czują zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i półcienistych. Przetaczniki doskonale prezentują się na rabatach, zwłaszcza jeśli umieścimy obok siebie różne kolory tych efektownych roślin.

    Bergenia sercolistna
    Bergenia sercolistna to ostatnio dość rzadko spotykany gatunek w polskich ogrodach, tymczasem jest naprawdę łatwa w uprawie. Roślina wywodzi się z Azji, ale zdążyła się już przystosować do różnego rodzaju gleb, dzięki czemu może rosnąć w wielu miejscach. Bergenia może osiągać ok. 40 cm wysokości. Liście prezentują się okazale ze względu na swoje duże rozmiary, sercowaty kształt i intensywna barwę. Spośród liści wyrastają grube, brązowe (niekiedy ciemnoczerwone) łodygi. Na szczycie łodyg pojawiają się ciemnoróżowe kwiaty, które skupiają się tworząc kolisty kształt. Bergenia kwitnie od kwietnia do maja.

    Cebulice
    Cebulice pojawiają się w ogrodach już na początku wiosny. Najlepiej czują się w miejscach ocienionych lub półcienistych. Do najpopularniejszych odmian tego gatunku należy cebulica syberyjska. Spośród jej dość długich liści wyrastają łodygi, na szczycie których pojawiają się duże zwisające kwiaty koloru niebieskiego. Dobrym pomysłem jest zakupienie gotowego zestawu sadzonek cebulic składającego się z kilku odmian, dzięki czemu ogród zamieni się w wielobarwną mozaikę.

    Liatria kłosowa
    Liatria kłosowa to jedna z najbardziej unikalnych roślin. Nikt nie przejdzie obok niej obojętnie. Osiąga od ok. 60 cm do nawet metra wysokości. Przy ziemi wzrastają liście tworzące kępy, spośród których wyrastają potem sztywne, długie łodygi. Kwiatostany znajdujące się na szczycie łodygi są długie, a tworzą je cienkie płatki przypominające nitki. Co istotne, roślina nie jest trudna w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i na średnio żyznym podłożu.

    W sklepach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo gatunków roślin, które z powodzeniem mogą zimować w gruncie. Wybierając takie kwiaty, nie musimy martwić się o wykopywanie ich z ziemi jesienią. Raz zasadzone, będą zachwycać nas swoim pięknem przez kilka, a niekiedy nawet kilkanaście sezonów.




    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".