- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2269
- Dodano: 2021-12-09 / 13:57
- Komentarzy: 0
Poznaliśmy zwycięskie inwestycje regionalnego konkursu "Fundusz sołecki. Najlepsza inicjatywa"
W corocznym konkursie biorą udział miejscowości, które zrealizowały swoje pomysły, wykorzystując przy tym pieniądze z funduszu sołeckiego. Do tej edycji zgłosiło się 15 sołectw.
Świetlica wiejska w Górkach, miejsce kulturalno-rozrywkowe w Prądach oraz turystyczny przystanek na Szlaku Jakubowym w Pakosławicach to zwycięskie inwestycje regionalnego konkursu "Fundusz sołecki. Najlepsza inicjatywa". Dodatkowo wręczono sześć wyróżnień.
Remont pomieszczeń świetlicowych w Górkach został najwyżej oceniony przez jury konkursowe. Tym samym przyznano miejscowości 7 tysięcy złotych nagrody. W remont zaangażowali się bezinteresownie mieszkańcy. - Świetlica powstała w zaadoptowanej starej szkole. Zaangażowane w remont osoby wiedziały, że sale lekcyjne, dawna sala gimnastyczna i korytarz wymagają remontu. Wspólne prace przerodziły się we wspólne spotkania. To był kolejny krok w integracji naszej miejscowości. Dziś mamy budynek, w którym możemy spędzać czas. Odbywają się tutaj nie tylko spotkania sołeckie, ale również zajęcia dla najmłodszych i seniorów. Nie wiem co się stało, że mieszkańcy chcą pomagać, jest tutaj bardzo pozytywna energia - mówi Justyna Szmechta, sołtys Górek. Dodaje, że udało się zintegrować rdzennych mieszkańców z tymi, którzy niedawno zamieszkali w Górkach.
Kolejne miejsca na podium zajęły sołectwo Prądy z gminy Dąbrowa oraz Pakosławice, gdzie zbudowano Turystyczny Przystanek na Szlaku Jakubowym. To dwie równorzędne nagrody za drugie miejsce. Zrezygnowano z wręczenia trzeciego miejsca. Każda z miejscowości otrzymała po 5 tysięcy złotych. Sołtys Prądów Andrzej Piotrowicz mówi, że w 2010 roku po wprowadzeniu funduszu sołeckiego wiele się zmieniło. - Mieszkańcy zaczęli decydować o tym, na co mają być wydane pieniądze. Później angażują się we wspólne realizacje projektów - dodaje i przypomina, że sołectwo Prądy w konkursie startuje trzeci raz. - Z pierwszym projektem związanym z placem wypoczynkowym zdobyliśmy trzecie miejsce w kraju. Rok temu rozbudowa cmentarza pozwoliła nam być zauważonymi. W tym roku zgłosiliśmy plac rekreacyjno-sportowy - informuje Andrzej Piotrowicz.
Antonii Konopka, członek zarządu województwa opolskiego podkreśla, że Górki będą reprezentować województwo w trakcie konkursu ogólnopolskiego. - Fundusz sołecki tradycyjnie zaspokaja potrzeby mieszańców, poprawia życie lokalnych społeczności. Te przedsięwzięcia były związane z infrastrukturą. W opolskich wsiach dzieje się wiele rzeczy, którymi warto się chwalić - mówi Antoni Konopka i namawia do startu już w kolejnej edycji konkursu.
Komisja konkursowa przyznała także wyróżnienia, które otrzymały:
Lachowskie gm. Praszka za budowę domu spotkań wiejskich, instalację kontenera sanitarnego oraz dokończenie wiaty nad placem tanecznym - 1500 zł;
Osiek Grodkowski gm. Grodków za boisko rekreacyjno - sportowe - 1 500 zł;
Grodziec gm. Świerczów za remont obiektów historycznych na terenie sołectwa - 1500 zł;
Czarnolas gm. Skoroszyce za rozbudowę infrastruktury na boisku sportowym - 1500 zł;
Biestrzynnik gm. Ozimek za Regionalną Izbę Ołmy i Ołpy - 500 zł
Kaniów gm. Popielów za działania promocyjne poprzez opracowanie monografii o sołectwie - 500 zł
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.