- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 7285
- Dodano: 2021-12-13 / 12:53
- Komentarzy: 11
Mija 40 lat od wprowadzenia stanu wojennego
Na opolskim Skwerze Solidarności, gdzie przed laty mieściła się pierwsza siedziba Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego "S", w 40. rocznicę wybuchu stanu wojennego, złożono wiązanki kwiatów i symboliczne znicze.
Dokładnie 40 lat temu na ulice Opola wyjechały czołgi. Opolanie wspominają wybuch stanu wojennego. W dniu 13 grudnia 1981 roku o godzinie 6.00 rano generał Wojciech Jaruzelski w wystąpieniu poinformował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całej Polski. Zatrzymania działaczy opozycyjnych i związkowców z Solidarności rozpoczęły się 12 grudnia przed północą. Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały około roku.
W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej wykorzystano w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.
"Usłyszałem zgrzyt klucza. Przyszli. Jechaliśmy później suką przez nocne miasto. Na ulicach stały czołgi i wozy pancerne. Nawet mnie nie skuli. Mój wierny stróż major Leśniak zapytał: '- No i co, panie Kuroń, warto było? - Pamięta pan, majorze, jak trzy lata temu przyjechaliście wziąć mnie stąd, spod Gdańska? - odpowiedziałem pytaniem na pytanie. - 'Przyjechaliście wtedy w cztery fiaty. A dzisiaj, widzi pan sam, ile czołgów i wojska musieliście wyprowadzić na ulice, żeby mnie wziąć" (J. Kuroń "Gwiezdny czas").
31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana.
W poniedziałek 13 grudnia o godzinie 10.00 złożono kwiaty na Skwerze Solidarności. O godzinie 14.00 w Centrum Dialogu Obywatelskiego przy ulicy Damrota w Opolu rozpocznie się spotkanie "Stan wojenny w pamięci mieszkańców Opola", połączony z pokazem filmu "Opolska droga do wolności". W międzyczasie w godz. 12.30-14 oraz 15.30-16.30 będzie można zwiedzić Izbę Pamięci Solidarności wraz z Urszulą Zajączkowską, kustoszką wystawy.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
neon: Napisał postów [2749], status [Szycha]
A gdzie są Bardoń,Ukleja,Jazłowiecki i inni ważniejs i od tych ze zdjęcia?