• Wyświetleń: 1194
    • Dodano: 2021-12-22 / 14:53
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Apteczka samochodowa: na jakie elementy wyposażenia trzeba zwrócić szczególną uwagę?

    Pomimo tego, że dla zdecydowanej większości kierowców w Polsce, apteczka do samochodu nie jest jeszcze wymagana przez prawo, to jednak lepiej ją mieć. Nigdy nie wiadomo, czy to właśnie od szybkiej akcji ratunkowej z użyciem dostępnych w niej bandaży, czy opasek uciskowych, będzie zależeć czyjeś życie.

    Wypadki komunikacyjne w Polsce - co warto wiedzieć?

    Po polskich drogach porusza się ponad 36 milionów pojazdów. Zdecydowana większość z nich, bo 25,5 miliona, to samochody osobowe. Szacuje się, że w naszym kraju mamy też ponad 3,5 miliona ciężarówek i nieco ponad milion motocykli.

    Cały ruch odbywa się na drogach, których łączna długość nieznacznie przekracza 420 tysięcy kilometrów. Aby uzmysłowić sobie, jak duża to liczba, warto przypomnieć, że Ziemię od Księżyca dzielą "tylko" 384 tysiące kilometrów.

    Duża ilość dróg, gdzie - niestety - stan techniczny wybranych tras wciąż jest daleki od doskonałości, to także duże ryzyko wypadku. Jak pokazują dane Komendy Głównej Policji, tych nie brakuje. W całym 2020 roku na trasach w naszym kraju doszło do 23 540 zdarzeń.

    W ich wyniku śmierć poniosło 2491 osób, a ranne zostały 26 463 osoby. Suma kolizji drogowych przekroczyła 382 tysiące. Najwięcej wypadków odnotowano w województwach: wielkopolskim, śląskim i małopolskim. Najmniejszy współczynnik wypadkowości odnotowano w województwie lubuskim.

    Obowiązkowa apteczka samochodowa w Polsce?

    Zgodnie z polskim prawem, większość kierowców nie musi mieć apteczki. Jest jednak dość prawdopodobne, że już wkrótce ten przepis zostanie zmieniony. Wiosną 2021 roku rozpoczęły się prace nad nowelizacją odpowiednich aktów prawnych.

    Warto jednak wiedzieć o tym, że samochodowa apteczka pierwszej pomocy już dziś jest obowiązkowa dla wybranych uczestników ruchu drogowego. Można tu wskazać na:

    autobusy,
    taksówki,
    pojazdy ciężarowe przewożące osoby,
    pojazdy silnikowe przeznaczone do nauki jazdy,
    samochody egzaminacyjne.

    Apteczki samochodowe ze sklepu Centrum Ratownictwa, są zgodne na przykład z normą DIN 13164. Ile kosztuje apteczka samochodowa? Nie jest to inwestycja, która znacznie uszczupli nasz portfel. Te najprostsze można nabyć za mniej niż 30 złotych.


    Apteczka do samochodu

    Warto jednak pamiętać o tym, że apteczka przyda nam się podczas zagranicznych wojaży samochodem. Jeśli zatrzyma nas kontrola drogowa i okaże się, że nie mamy jej na wyposażeniu pojazdu, to jest dość prawdopodobne, że zostaniemy ukarani mandatem.

    W gronie państw, gdzie apteczka do samochodu jest obowiązkowa, można wskazać na naszych sąsiadów:

    Czechy,
    Słowację,
    Niemcy,
    Litwę.

    Inne kraje na Starym Kontynencie, gdzie brak apteczki może być równoznaczny z mandatem karnym, to:

    Niderlandy,
    Belgia,
    Hiszpania,
    Portugalia,
    Austria,
    Chorwacja,
    Szwecja,
    Wielka Brytania,
    Estonia,
    Francja.

    Wyposażenie apteczki samochodowej w Polsce - na co warto zwrócić uwagę?

    Pomimo tego, że nie istnieją jednolite przepisy unijne, które narzucałyby państwom członkowskim konkretne wyposażenie apteczek, to warto zapatrywać się na wywodzącą się z Niemiec normę DIN 13164. Dobrze byłoby, gdyby wyposażenie apteczki samochodowej - czy to w Polsce, czy za granicą - obejmowało:

    ustnik,
    opatrunek na palce,
    plastry opatrunkowe w różnych rozmiarach,
    opatrunki indywidualne (K, M, G),
    chustę opatrunkową,
    koc ratunkowy,
    opaski elastyczne,
    rękawiczki winylowe,
    instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

    Im więcej opatrunków i przedmiotów, które mogą pomóc ratować ludzkie życie, tym lepiej. W razie wypadku kluczową rolę odgrywa przede wszystkim czas, jednak dobry ratownik musi mieć do swojej dyspozycji choćby podstawowe narzędzia, by na przykład zatamować krwotok.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".