• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1067
    • Dodano: 2021-12-28 / 16:15
    • Komentarzy: 1

    Uważajmy! Lód na akwenach nie jest dobrym miejscem do zabawy

    (Fot. Dżacheć)

    Opady śniegu i przymrozki w czasie zimy to doskonałe warunki do zabawy na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak o tym, aby taka zabawa była bezpieczna. Przede wszystkim nigdy nie wchodźmy na oblodzone rzeki, jeziora, stawy czy też sztuczne zbiorniki np. przeciwpożarowe. Nawet jeśli widzimy tafle lodu, warto pamiętać, że ona nigdy nie będzie bezpieczna.


    Ujemne temperatury, które występują w tegorocznym okresie zimowym głównie nocą powodują, że niewielkie akweny pokrywa warstwa lodu. Przypominamy i uczulamy: Wchodzenia na zamarznięty akwen nigdy nie jest bezpieczne! Lód nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Może się załamać, a wtedy wpadniemy do wody. Grube, zimowe ubrania błyskawicznie nasiąkną wodą i utrudnią nam poruszanie się. Taka sytuacja może skończyć się tragicznie.

    - Dlatego apelujemy przede wszystkim do rodziców. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach oraz zbiornikach wodnych. Zachowajmy rozsądek także przy organizowaniu kuligów. Ciągnięcie sanek za samochodem czy traktorem może skończyć się tragicznie. Takie zachowanie jest również nielegalne. Policjanci mogą nałożyć mandat karny lub skierować sprawę do sądu. Sanki nie są przystosowane do szybkiej jazdy za samochodem. W razie hamowania nie ma jak skutecznie ich zatrzymać - uczestnicy kuligu mogą uderzyć w ciągnące je auto, a potem wpaść na siebie. Nad sankami trudno też zapanować w zakrętach i łukach. Nawet niewielka prędkość może spowodować, że ciągnięte osoby wypadną z trasy. Także wpadnięcie do rowu lub w drzewo może zakończyć się tragedią - apelują opolscy policjanci.

    Mimo wszystko warto wiedzieć, że jeziora zamarzają początkowo od brzegu, a nasze przekonanie o stabilności pokrywy lodowej może być bardzo złudne.

    A oto kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać:

    - w przypadku załamania się lodu starajmy się zachować spokój - najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i próbować wpełznąć na lód, potem należy poruszać się w kierunku brzegu cały czas leżąc na lodzie;

    - gdy zauważymy osobę, która wpadła do wody, nie biegnijmy w jej kierunku - pamiętajmy pod nami też może się załamać lód;

    - jeżeli w zasięgu ręki mamy długi szalik, gałąź, spróbujmy podczołgać się do tonącego i podać mu drugi koniec, a jeżeli nie jesteśmy w stanie sami udzielić pomocy, natychmiast wezwijmy odpowiednie służby;

    - po wyciągnięciu z wody osoby poszkodowanej należy ją okryć czymś ciepłym i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.

    Pamiętajmy również, że petardy nie są odpowiednią zabawką dla dzieci. Ich niewłaściwe używanie może doprowadzić do tragedii. Uczulmy dzieci, aby samodzielnie nigdy nie puszczały petard. Uczulmy, że różnego rodzaju pozostałości tego typu materiałów oraz ich niewybuchy, również mogą być niebezpieczne.

    Warto wiedzieć, że nośność lodu zależy od jego grubości. Pokrywa o grubości około 7cm jest w stanie utrzymać dorosłego człowieka na tafli lodu, jednak przemieszczanie się po niej jest nadal niebezpieczne. Minimalna grubość lodu dla miłośników wędkarstwa to minimum 10cm. Przy takiej grubości lód utrzyma wędkarza i ewentualnie drugą osobę stojącą obok. Pokrywa grubości 25-30cm jest w stanie utrzymać samochód osobowy.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2021-12-28 23:34:52 [83.4.119.*] id:1629500  
    Gaz: Napisał postów [5584], status [VIP] Reputacja
    Od tyłu na tym zdjęciu widać ,że to jakaś ułomna osoba.

    Nick:
    Treść: