- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2523
- Dodano: 2021-12-30 / 13:59
- Komentarzy: 0
W lasach można jeszcze znaleźć podgrzybki. Zapewne już ostatnie w sezonie
(Fot. Nadleśnictwo Lubliniec )
Wielkie poruszenie wywołał post Nadleśnictwa Lubliniec, gdzie opublikowano zdjęcie dorodnych podgrzybków pod śnieżną pokrywą w lesie.
W środku zimy grzyby też rosną, dodatkowo zbieraczom nie grożą żadne pomyłki - jak wskazują Lasy Państwowe.
O tej porze nie ma trujących sobowtórów gatunków jadalnych. Poniedziałkowe znalezisko zdecydowanie wydłużyło sezon grzybowy, jednak leśnicy zgodnie przyznają, że podgrzybki, które znaleziono 27 grudnia w lesie są raczej ostatnimi w tym sezonie. Pracownik nadleśnictwa, który wykonał zdjęcie ustawił obok zimowych okazów telefon, który wskazuje, że tego dnia temperatura sięgała - 10 stopni Celsjusza.
- Zimowe koszykówce, czyli boczniaki ostrygowate (Pleurotus ostreatus) oraz płomiennice zimowe (Flammulina velutipes), można teraz znaleźć w lesie w pełnym rozkwicie. Boczniaki ostrygowate w okresie braków w sklepach mięsnych miały zastąpić kotlety schabowe czy flaczki - czytamy na stronie Lasów Państwowych.
- Płomiennice zimowe jeszcze niedawno nosiły nazwę zimówka aksamitnotrzonowa, nazwa wskazywała na czas owocowania i ważną cechę rozpoznawczą - trzon tych grzybów wygląda, jak pokryty brązowym aksamitem. Oprócz tego, że są naprawdę smaczne, to jeszcze zawierają substancję pomagające podobno zwalczać skutki stresu i bezsenność, stany zapalne i niektóre nowotwory (antybiotyk flammulina). Warto pamiętać, że do konsumpcji zbiera się same kapelusze - zauważają leśnicy.
- Zimą można również znaleźć łycznika późnego (Panellus serotinus). W większości źródeł jest opisywany jako grzyb jadalny, trochę mniej smaczny od boczniaka. Jednak wyniki najnowszych badań sugerują, aby nie spożywać go zbyt często, ponieważ chłonie dużo szkodliwych substancji z atmosfery. Nadal można znaleźć niedobitki wodnich późnych (Hygrophorus hypothejus), te smaczne, ale rzadko zbierane grzyby, można znaleźć z takimi śniegowymi czapkami.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.