- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2304
- Dodano: 2022-02-02 / 11:06
- Komentarzy: 0
Okuliści z USK w Opolu równocześnie leczą zaćmę i astygmatyzm
Pierwsze w USK zabiegi równoczesnej korekcji zaćmy i astygmatyzmu przeprowadzili okuliści. Komfort życia pacjentów poprawia się podwójnie.
- Dotychczas podczas wszczepiania jednoogniskowej soczewki mieliśmy możliwość korekcji zaćmy oraz krótkowzroczności lub nadwzroczności. Zastosowanie soczewki torycznej pozwala nam także na korekcję astygmatyzmu - wyjaśnia dr n. med. Rafał Pławszewski, kierownik Oddziału Okulistyki USK w Opolu.
Pierwsze takie zabiegi, refundowane przez NFZ, wykonano u kilku pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. - Dotychczas pacjenci z astygmatyzmem, nawet po operacji zaćmy, wymagali nadal korekcji astygmatyzmu okularami. Stosowanie soczewek jednoogniskowych pozwalało nam bowiem na usunięcie zaćmy i równoczesną korekcję krótkowzroczności lub nadwzroczności, ale już nie astygmatyzmu. Dzięki zastosowaniu soczewki torycznej mamy możliwość regulacji tych dwóch wad jednocześnie - kontynuuje dr Pławszewski i podkreśla, że dzięki temu komfort życia pacjentów poprawia się podwójnie.
Dr Łukasz Wylęgała, jeden z lekarzy asystujących przy tych zabiegach, dodaje, że korzystanie z nowoczesnych technologii pozwoliło na bardzo precyzyjne cyfrowe oznaczenie lokalizacji soczewki, co dało dużo lepsze efekty zabiegu niż przy tradycyjnym oznaczaniu ręcznym. - System komputerowy uwzględnia m.in. układ naczyń spojówki, bierze więc poprawkę na to, że gałka oczna porusza się wraz ze zmianą pozycji ciała. Uwzględnia też astygmatyzm powstający podczas zabiegu usunięcia zaćmy - tłumaczy.
Zabieg usunięcia zaćmy z szczepieniem soczewki torycznej nie różni wiele się od tradycyjnego zabiegu. Na etapie przygotowania konieczne są m.in. dodatkowe badania biometryczne, żeby dobrać odpowiednią soczewkę.
W przeciwieństwie do zaćmy, która jest chorobą wieku senioralnego, astygmatyzm jest wadą wrodzoną. Polega na tym, że soczewki w oku załamują światło w jednej osi inaczej niż w drugiej, co powoduje nieostre widzenie w każdej odległości. O ile nadwzroczność czy krótkowzroczność są wadami, które mogą się zmieniać w trakcie życia, o tyle astygmatyzm jest wadą stałą.
Korekcja astygmatyzmu w trakcie operacji usunięcia zaćmy finansowana jest przez NFZ od lipca 2019 r. Wg szacunków astygmatyzm ma nawet ok. 30 proc. pacjentów, którzy wymagają operacji usunięcia zaćmy. - Najlepszym rozwiązaniem dla obydwu tych wad wzroku jest wszczepienie soczewki torycznej.
Opolskie jest wśród regionów, gdzie takich zabiegów wykonuje się niewiele. Chcemy to zmienić, upowszechniając je w uniwersyteckim szpitalu - podsumowuje dr Pławszewski.
W 2021 r. okuliści z USK w Opolu wykonali niemal 1,1 tys. zabiegów usunięcia zaćmy, przyjęli ponad 13 tys. pacjentów w poradniach specjalistycznych, w tym niemal 3,5 tys. dzieci, a na oddziale leczonych było ponad 2,7 tys. pacjentów.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.