• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1227
    • Dodano: 2022-02-02 / 12:12
    • Komentarzy: 0

    Trwają ferie zimowe. Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed lawinami

    (Fot. TOPR)

    Podczas ferii zimowych lubimy wyjechać w góry. Bądźmy jednak ostrożni. Tatrzański Park Narodowy ostrzega o niebezpieczeństwie. Od początku roku zginęło kilka doświadczonych turystów, a pomoc ratowników TOPR utrudniają niesprzyjające warunki pogodowe.


    Gdyby wtorkowa lawina, która zeszła do Morskiego Oka w Tatrach zeszłaby za dnia, dziś prawdopodobnie opłakiwalibyśmy wiele ofiar. Ferie zimowe bardzo często pchają nas w góry, jednak warto przypomnieć, że nie zawsze wycieczka jest bezpieczna.


    - Wczoraj w godzinach wieczornych z Marchwicznego Żlebu do Morskiego Oka zeszła duża lawina, która wylała się na taflę jeziora❗ Na szczęście nie wydarzyło się to w dzień, kiedy po tafli chodziły dziesiątki turystów - pisze na Facebooku Tatrzański Park Narodowy jednocześnie przypominając, że na taflę zamarzniętego Morskiego Oka wchodzić nie można!

    W tej chwili w Tatrach obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego, co z pewnością przyniesie za sobą kolejne zdarzenia. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są ekstremalnie trudne. Pokrywa śnieżna jest mocno zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy. Szlaki zasypane są grubą warstwą świeżego śniegu - powyżej górnej granicy lasu są one nieprzetarte i nie widać ich przebiegu. Wiatr utworzył miejscami bardzo głębokie, sięgające kilku metrów, zaspy śniegu. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.



    Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie: tpn.pl.

    Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by powrócić przed zmrokiem. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.

    W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr. Kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czapka i rękawiczki w plecaku mogą okazać się niezbędne.

    Unikaj samotnych wyjść w góry. Wyjdź w góry odpowiednio wyposażony (odzież, obuwie, sprzęt, prowiant, naładowany telefon, mapa i in.) i odpowiednio wcześnie. Nie wahaj się zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy.

    Schroniska ograniczyły swoją działalność, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19. O szczegóły należy pytać bezpośrednio obsługę schronisk. Planując wycieczkę, należy mieć to na uwadze.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".