- Autor: News4media
- Wyświetleń: 5359
- Dodano: 2022-02-05 / 11:03
- Komentarzy: 20
Urzędnicy chcą wiedzieć, czym i w czym palą Polacy
Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego (GINB) chce się dowiedzieć, jak i czym Polacy ogrzewają swoje domy. Dlatego ogłosił spis pieców. Termin składania deklaracji mija 30 czerwca. Jeśli ktoś tego nie zrobi, zapłaci karę.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - bo tak nazywa się oficjalnie raport GINB - powstanie na podstawie informacji przekazywanych przez właścicieli domów lub zarządców bloków i kamienic. Ten obowiązek dotyczy kilku milionów Polaków.
- Deklarację muszą złożyć właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których zainstalowane jest źródło ciepła lub spalania paliw - doprecyzowała w rozmowie z TVN24 Dorota Cabańska, p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego. - Jeżeli w takim budynku wielolokalowym czy kamienicy posiadamy indywidualne źródło ciepła, to wtedy oprócz zarządcy, który informuje o wspólnym źródle ciepła, musimy dodatkowo złożyć deklaracje o naszym indywidualnym - tłumaczyła Cabańska.
Jak to zrobić?
Jak informuje TVN24, można wypełnić deklaracje w sieci. W tym przypadku potrzebny jest profil zaufany. Ale można też wypełnić wersję papierową, którą dysponują urzędy miast i gmin.
Jeżeli piec ruszył przed 1 lipca 2021, deklaracje należy złożyć do 30 czerwca 2022. Właściciel nowszych urządzeń na złożenie deklaracji mają 14 dni jest od uruchomienia pieca.
- Jak teraz zapytamy jakąś gminę, ile mają kopciuchów, z jakim problemem mają do czynienia, to nie mają pojęcia. W związku z tym ta ewidencja, do której gminy będą miały dostęp, pozwoli im zewidencjonować problem - powiedział TVN24 Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Dzięki temu urzędnicy dowiedzą się, kto i czym ogrzewa dom. A... - ...ewidencja ma pomóc we wsparciu i planowaniu polityk walki z niską emisją - wyjaśniała Dorota Cabańska. - Gdy urzędnicy wprowadzą zakaz używania kopciuchów, będą też wiedzieć, kto łamie prawo.
Inspektorzy GINB tworzą obecnie ranking gmin, które złożyły najmniej i najwięcej deklaracji. Najgorzej wypada Łaskarzew (powiat garwoliński, województwo mazowieckie). Taki ranking ma zdopingować gminy do przyspieszenia zbierania danych.
Na złożenie większości deklaracji jest pięć miesięcy, ale pośpiech może się opłacać. - W przypadku, kiedy ubiegamy się o dodatek osłonowy, to warunkiem, żeby go dostać, jest złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - powiedziała w rozmowie z TVN24 Cabańska.
Za niezłożenie deklaracji na czas grozi grzywna do 500 złotych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
opolaninn: Napisał postów [2731], status [Szycha]
Podejrzewam bo nie sprawdzałem jeszcze ale pewnie to jest bezprawnie robione !!