- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1136
- Dodano: 2022-02-07 / 16:27
- Komentarzy: 1
Ponad 300 beneficjentów na Opolszczyźnie programu "Laboratoria Przyszłości"
Dzięki wsparciu rządu, do szkół trafiają już niezbędne w procesie kształcenia narzędzia, m.in. są to: drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, sprzęt do nagrań. Na Opolszczyźnie program ma ponad 300 beneficjantów.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Na mapie dofinansowań nie zabrakło Opolszczyzny. - 22,16 mln złotych - tyle otrzymały placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego - komentuje wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - Oznacza to, że wsparcie objęto 330 szkół w regionie. Co ważne, wspieramy nie tylko duże szkoły i miasta - ale i te najmniejsze - dodaje. Przykładem jest m.in. gmina Świerczów w pow. namysłowskim, gdzie do szkół dla najmłodszych trafi sprzęt wartości 90 tys. złotych.
Największym beneficjentem programu Laboratoria jest Miasto Opole, które otrzyma 2,38 mln złotych na organizację pracowni w 23 szkołach. Lista beneficjentów jest jednak znacznie dłuższa.
Artur Zapała, wicekurator oświaty w Opolu, zaznacza, że rządowy program Laboratoria swym zasięgiem obejmie także szkoły niepubliczne. - W tej chwili mowa o placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, jednakże w najbliższym czasie będą to także szkoły artystyczne. Ze wsparcia korzystają już również szkoły specjalne - wyjaśnia.
Kwota dofinansowania uzależniona jest od wielkości szkoły. Od 30 tys. złotych w przypadku placówek, gdzie naukę pobiera maksymalnie setka dzieci, do nawet 70 tys. zł - w kontekście dużych instytucji.
Oznacza to, że szkoły w Polsce otrzymają co najmniej 300 zł na ucznia. Łącznie z inicjatywy skorzysta ponad 3 miliony uczniów, uczących się w niemal 15 tys. szkół.
Dzięki Laboratoriom Przyszłości, od 1 września 2022 roku do każdej szkoły podstawowej w Polsce trafi nowoczesny sprzęt, tak istotny w procesie kształcenia młodego pokolenia. Obowiązek udostępniania ich uczniom przez szkoły wejdzie w życie od roku szkolnego 2022/23, ale w ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły będą mogły wybierać także wyposażenie dodatkowe - od narzędzi do prac ręcznych, przez gogle VR, po pomoce dydaktyczne.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
opolaninn: Napisał postów [2731], status [Szycha]
Przepraszam ale po co te szmaty na mordach ?